fbpx
Home Seo Nedir?

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO internet dünyasında adı en çok anılan kavramlardan birisidir. Bu açıdan SEO nedir sorusu çoğu kişinin aklına takılmaktadır. Öncelikle SEO, İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilebilse de daha çok kısaltılmış haliyle kullanılmaktadır.

Teknik olarak SEO, organik arama motoru sonuçları ile bir sitenin trafiğinin kalitesini arttırmaya, trafik miktarını çoğaltmaya, arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlamaya yönelik çalışmalardır.

Bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralara taşınması ve ziyaretçi trafiğinin arttırılması için yapılabilecekler oldukça fazladır. Teknik detayları da oldukça geniştir. Bu nedenle SEO alışmaları yapılırken son derece dikkatli olunmalı, organik olmayan uygulamalardan kaçınılmalı, uzun vadeli düşünülmelidir. Her ne kadar bir web sitesi kuran, web sayfası hazırlayan herkesin hedefi ilk sıralarda ve ilk sayfada yer almak olsa da milyonlarca site arasında bunu başarabilmek oldukça özel bir detaydır. Fakat imkansız değildir.

32010

SEO Neden Gereklidir?

SEO bir web sitesinin arama motorlarına optimizasyonunun en iyi hale gelmesi adına yapılan çok yönlü çalışmaları kapsar. Böyle bir uygulamaya başvurmanın gerekçesi ise arama motorlarının web sitelerini sıralarken çeşitli optimizasyonlar kullanmasından kaynaklanır. Bugün dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’ın mühendis kadrosu sürekli sistemleri üzerinde çalışmaya devam etmekte hem rakipleriyle hem de kendileriyle büyük bir yarış içinde olmaktadır. Sistemlerinin tam olarak nasıl işediğini de hiçbir zaman kullanıcılara ilan etmemektedirler. Yine de sıralama kriterlerinin bir kısmı bilinmekte, SEO çalışmaları da bunlara yönelik gerçekleştirilmektedir.

SEO web siteleri için bir zorunluluktur. Sonuçta her web sitesi binlerce, milyonlarca web sitesi ile yarışmaktadır. SEO ile amaçlanan da web sitesinin Google ya da diğer arama motorlarında kelime bazlı daha üst sıralarda yer almaktır. Üst sıralarda yer alan web siteleri daha fazla tıklama alacakları için organik olarak trafikleri artar. Fazla ziyaretçinin tıklaması sitenin daha fazla hedef kitleye ulaşması, ürün ya da hizmet satışı yapıyorsa satışlarını arttırabilmesi demektir. Eğer sadece web sitesi ziyareti üzerinden para kazanılıyorsa da daha fazla ziyaretçi daha fazla kazanç demektir.

Arama sonuçları sıralamasında üst sıralara çıkmak marka değeri için de önemlidir. Özellikle nitelikli ziyaretçi sayısının artması için SEO çalışmalarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

SEO Dostu Bir Site İle Sahip Olacaklarınız

SEO dostu bir tasarıma sahip olmak web sitelerine pek çok avantaj sağlar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

home-seven-img-7_pink

Web siteleriniz arama motorlarında daha görünür olur.

home-seven-img-7_pink

Web sitenize gelen arama motoru botları hatasız olarak hedefe ulaşır.

home-seven-img-7_pink

Web sitenizin kullanıcı trafiği kitlesi artar.

home-seven-img-7_pink

Hedef kitlenizin doğrudan siteye gelmesini sağlayabilirsiniz.

home-seven-img-7_pink

Anahtar kelimelere göre arama sonuçlarında daha üst sıralarda bulunursunuz.

home-seven-img-7_pink

Web sitenize gelen ziyaretçilerin daha uzun süre sitenizde kalmasına yardımcı olur.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun önemini anlattığımıza göre artık SEO nasıl yapılır konusuna geçebiliriz. Öncelikle SEO uzun soluklu ve profesyonellik gerektiren bir uygulamalar bütünüdür. Eğer uygulamalar sırasında hata yapılırsa ya da organik olmayan yöntemlere başvurulursa arama motoru tarafından siteniz cezalandırılmaya, hatta tamamen kapatmaya dahi tabi tutulabilir.

Ultimatif Ajans olarak dijital ortamda sizler için yapılması gereken her şeyi yapıyor ve SEO alanında da web sitenizin her alanında çalışmalar gerçekleştiriyor, arama motorlarına yönelik hedeflerinizde destek sağlıyoruz. Profesyonel SEO uzmanlarımız eşliğinde web sitelerinizi layık oldukları zirveye taşıyoruz.

SEO dostu web sitesi yaparken site içi ve site dışı SEO çalışmaları yapılır. Bunlar da kendi içinde pek çok alt başlık, farklı uygulama barındırır. Bunları tek tek detaylandırmakta fayda var.

Site İçi SEO Düzenlemesi (İç SEO)

Site içi SEO uygulamaları web sitenizin arama motorları kriterlerine uygun hale getirilmesi adına yapılan bütün uygulamaları kapsar. Optimizasyon da ilk olarak site içinde başlatılır. Bu aşamada yapılacaklar oldukça geniştir ve ne kadar doğru yapılırsa aldığınız sonuçlar o kadar iyi olacak, rakiplerinizi geçmeniz mümkün hale gelecektir.

Site içi SEO’da ilk dikkat edilmesi gereken heading etiketleri, yani HTML başlık etiketleridir. H etiketleri H1-H2-H3 şeklinde kodlanır ve 1 ila 6 arasındadır. Heading etiketlerinde içeriklerin başlıkları belirlenir ve bunlar ana başlıktan alt başlığa doğru sıralanır. H1 ana başlıktır. H2 ilk alt başlıktır. Alt başlık altında bir daha alt başlık bulunuyorsa bu da H3’tür. Sıralama benzer şekilde devam etmektedir.

Heading etiketleri

Heading etiketleri ziyaretçilerinizin sayfanızı daha rahat bulmasını sağlar. Bu nedenle etiketlerde kullanılan anahtar kelimeler doğru seçilmeli ve doğru kullanılmalıdır. Bu yapılabildiği taktirde içerikleriniz arama sonuçlarında daha üst sıralara taşınacaktır.

Site içi SEO’da dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de meta başlık ve açıklamadır. Kullanıcıların bir arama yaptıklarında SERP’te karşılarına çıkan ve en net görünen başlık kısmına meta başlık adı verilir. Meta başlıkların altında bulunan ve arama sorgusuyla ilgili detay barındıran kısma da meta açıklama denir.

Meta başlık ve açıklama

Meta başlık ve açıklama kullanıcının ilgisini çekmede ilk adımlardan biridir. Kullanıcı dikkatini çeken bir başlık ve açıklama görürse sayfaya daha rahat tıklayacaktır. Ayrıca tarama botları da meta başlık ve açıklama üzerinden içeriklerin hangi konularla alakalı olduğunu anlamaya çalışacak, ilgili içeriği anahtar kelimelerle ilişkilendirmesi halinde sayfanızı daha üst sıralara taşıyacaktır.

Site için SEO’da UI ve UX dikkate alınmalıdır. UI, kullanıcı arayüzü demektir. Bir kullanıcının sitede rahatça dolaşabilmesi, daha uzun zaman geçirebilmesi, içeriklere daha rahat ulaşabilmesi adına yapılır. UX ise kullanıcı deneyimidir. UX’te amaç, kullanıcıların en iyi site deneyimine sahip olmalarını sağlamaktır. UI somut iken UX somuttur ve iyi bir web sitesi hem görüntü hem de deneyim yönünden başarılı olmalıdır.

Keyword girişi

Keyword girişi iç SEO’da önemli noktalardan bir diğeridir. İçeriklere dair keywordler, yani anahtar kelimeler ne kadar iyi seçilirse arama sonuçları ile eşleşme o kadar iyi olacak, siteniz daha üst sıralarda yer alacaktır. Ajans olarak site içi SEO uygulamalarını başarıyla yapıyor, keyword araçları gibi teknik detaylardan da yararlanarak web sitelerinizi arama motorlarına en uygun hale getiriyoruz.

Site İçi İçerik ve Makale Girişleri

SEO uygulamalarında web tasarım kadar içeriklerin yapısı, kalitesi, hazırlanış şekli de önemlidir. Arama motorlarında iyi bir sıra elde edebilmek için içeriklerinizde heading taglerine yer verilmeli, anahtar kelime seçimleri, anahtar kelime yerleşimleri uygun şekilde yapılmalıdır. Ayrıca içeriklerde kopya içeriğe yer verilmemeli, tamamen özgün olunmalıdır. İçeriklerin özgün olup olmadığı çeşitli intihal programlarıyla denetlenebilir. Google içeriklerinizde kopya içerik tespit ederse sayfanızı kara listeye alabilir.

Site içeriklerinizin sadece özgün olması yetmez. Aynı zamanda kaliteli de olmalıdır. Hangi ürün/alan/sektör/hizmet ile ilgili ise ona uygun içerikler dilbilgisi kurallarına uygun biçimde hazırlanmalıdır. Kullanıcılar için doyurucu, başlık ve anahtar kelimelere uygun içerikler bulundurulmalıdır. İçerik metinleri kurgusal bir bütünlükte olmalı, anahtar kelimeler homojen olarak, anlamlı cümlelere dağıtılmış olmalıdır. Ajansımız SEO alanında uzman yazarlar tarafından kaleme alınan makaleler ile sayfalarınızı tamamlamaktadır.

Görsellerin Düzenlenmesi

Arama motorları ve ziyaretçiler için web sitelerinde mutlaka görsellere yer verilmelidir. Eğer içerikler yalnızca metinlerden meydana getirilirse SEO performansı düşük bir web sitesi olacaktır. Web sitenizde yer alan bütün görsellerin, ses ayıtlarının, videoların, infografiklerin, grafiklerin ve diğer öğelerin de optimizelerinin profesyonelce yapılması gerekir.

Görseller arama motorları tarafından özellikle alt etiketleri, görsel adları doru olmalıdır. Görsellerin doya adları hem görselle alakalı olmalı hem de ziyaretçilerin aradıkları anahtar kelimeleri barındırmalıdır. Ayrıca görsellerin boyutları da doğru olmalı, site hızlarınızı yavaşlatmamalıdır. Ajansımız uzman kadrosu SEO görsellerin düzenlemesi için yoğun çaba sarf etmektedir.

Site Dışı SEO (Dış SEO)

SEO uygulamalarında siteniz içinde yaptıklarınız kadar siteniz dışında yaptıklarınız da önemlidir. Site dışı SEO ya da dış SEO olarak adlandıracağımız uygulamalarla arama motorlarındaki erinizi yükseltebilir ve sağlamlaştırabilirsiniz. Bu kapsamda yapılması gerekenler oldukça fazladır ve her biri ayrı ayrı öneme sahiptir.

Backlink hizmeti

Backlink hizmeti SEO içinde yapılan bir diğer çalışmadır. Gelen linkler ya da harici link olarak da adlandırılan backlinkler bir sayfadan diğerine gider. Farklı yöntemler kullanılarak web sitelerinize backlink alabilirsiniz. Uzmanlarımız backlink alma konusunda gereken desteği sağlamaktadır.

Tanıtım Yazısı (Başka Sitelerde SEO Yapılan İşletmenin Tanıtımı Yapılarak Link Verilmesi)

SEO yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi tanıtım yazısıdır. Tanıtım yazılarıyla site dışında web sitenizi etkili biçimde tanıtabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken sektörünüzle alakalı sitelerde tanıtım yazılarınıza yer vermektir. Aksi taktirde alakasız sitelerde yer alan tanıtımların SEO için çok artısı olmayacaktır. Ekibimiz web siteniz için başarılı tanıtım yazıları hazırlamakta, ilgili alanlarda paylaşmakta, geri dönüşleri de raporlayabilmektedir.

Sözlük, Forum, Firma Rehberi Gibi Platformlara Kayıt

Site dışı SEO uygulamalarında etkili yöntemlerden birisi de sözlük, forum, firma rehberi gibi çeşitli platformlara kayıt olmak, basın bülteni oluşturmaktır. Bu sayede ziyaretçisi yüksek kanallar üzerinden trafik artışı sağlayabilirsiniz. Ajans ekibimiz sektörünüzde öne çıkmanızı sağlayacak paylaşımlarla yardımcınız olmaktadır.

Sosyal Medya Backlink Hizmeti

Sosyal medya artık insan trafiğinin en yoğun olduğu yerlerdir. Bu nedenle hedef kitlenizle buluşmak için mutlaka sosyal medya platformlarını kullanmalısınız. Uzman ekibimiz sosyal medya backlink hizmeti ile sosyal medyanın gücünden yaralanmanızı, sitenizi tanıtmanızı ve ziyaretçi çekmenizi sağlamaktadır.

Aklınızda Bir Proje Varsa, Birlikte Değerlendirelim?

Seo Hizmeti İçin Sizi Arayalım

  Afyonkarahisar SEO Ajansı

  Ultimatif Ajans olarak profesyonel çözümler geliştiriyoruz. Afyonkarahisar SEO ajansı arayışlarının en çok tercih edileni konumunda yer alıyoruz. Online olarak ülkemizin her yerinden müşterilerimizin sitelerinin optimizasyonlarını en iyi şekilde yapıyor gerek ilk tasarımdan itibaren gerekse sonradan SEO uyumluluk kontrolü ile gerekli çalışmaları yapıyoruz.

  SEO Fiyatları

  SEO desteği almayı düşünen müşterilerimizin en çok merak ettikleri konulardan birisi SEO fiyatları olmaktadır. Fiyatlandırma konusunda sabit bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü çalışmalar proje bazlı olmakta, 1-3-6-12 ay gibi sürelerde hedeflerinize göre çalışmalar değişmektedir.

  Zannedilenin aksine SEO tek seferlik bir çalışma olmayıp zaman zaman da arama motorlarının yeni optimizasyonlarına göre sitelerinizde kontroller ve uyarlamalar yapılmalıdır. Çünkü arama motorları sürekli kendilerini geliştirmekte, profesyonel mühendis kadroları aralıksız kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için çalışmalar yürütmektedirler. Bu nedenle de optimizasyonlarda kimi zaman ufak değişiklikler olsa da kimi zaman büyük değişiklikler yaşanmakta, bu da bir süre önce SEO adına yapılan uygulamanın etkisini düşürmektedir. Ultimatif Ajans alarak her zaman sizleri hedeflerinize ulaştırmak için çalışıyor, analiz ve incelemelerimiz sonrasında proje oluşturuyor, buna bağlı olarak da fiyat teklifi sunuyoruz. Her zaman en kaliteli SEO hizmetini en uygun fiyatlarla sağlamayı esas alıyoruz.

  musteri yorumlari
  musteri yorumlari

  Müşterilerimizden Gelen Yorumlar:

  "Ultimatif ajans ile çalışmak gerçekten çok rahatlık verici. Özellikle Caner bey'e ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ediyorum Başarılar Dilerim."

  Testimonial Image
  Op Dr Arif Aydın

  Plastik Cerrahi Uzmanı

  "Solido reklam aracılığı ile ultimatif ekibi ile çalışmaya başladık. Kendileri her konuda bize çok güzel çözümler sundular ve uyguladılar. Bence ultimatif bir ajanstan çok daha fazlası."

  Testimonial Image
  Sıtkı B.

  Yönetim Kurulu Başkanı

  "Otelimizin reklam ve sosyal medya yönetimini gerçekten çok başarılı bir şekilde yapıyorsunuz. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim."

  Testimonial Image
  Sayit O.

  Genel Müdür