fbpx
Home Genel Otellerin Satışını Arttıran Yeni Satış Yöntemi: Otel Çağrı Merkezi
cccagri

Otellerin Satışını Arttıran Yeni Satış Yöntemi: Otel Çağrı Merkezi

Oteller insanların tatil yaptıkları, eğlendikleri, çeşitli organizasyonlarını gerçekleştirdikleri, kimi zaman tek başlarına, kimi zaman ailecek, kimi zamansa arkadaşlarıyla birlikte geçici süre konakladıkları mekanlardır. Ülkemizin üzerinde bulunduğu iklim kuşağı yılın büyük bir kısmında tatil yapmaya elverişlidir ve denizi, doğası, kumsalları ile başta Akdeniz ve Ege kıyıları olmak üzere birbirinden güzel otellere ev sahipliği yapmaktadır.

Elbette ülkemizin tatil potansiyeli sadece kıyılarla sınırlı değil. Bunun yanında kış turizmi için Uludağ, Erciyes, Palandöken gibi pek çok kayak merkezlerinin yer aldığı tatil noktaları bulunuyor. Yine Kapadokya gibi dünyanın ilk yerleşim yerlerinden birisi olup kendine has dokusu olan, Afyonkarahisar gibi termal kaynaklara sahip olması nedeniyle sağlık turizminde aktif olan yerler de bulunuyor. Bütün buralarda tatilcilerin konaklamaları için farklı özelliklerde, herkese hitap eden oteller yer alıyor.

111

Otel sayısının hemen her yerde fazla olması beraberinde çok güçlü bir rekabet ortamına neden oluyor. Rekabet arttığı için de otellerin kendilerini öne çıkarmaları, potansiyel misafirlerinin ilgisini çekmeleri, sürekli yenilikler yaparak sektörlerinde yerel ve ulusal manada ayrıcalık kazanmaları gerekiyor. Bu noktada satış yöntemleri stratejilerinin çok büyük önemi vardır ve satış yöntemleri her gün geliştirilmeye devam etmelidir.

Araştırmalar otellerin özellikle müşterileriyle ilk iletişimlerinin hayati önem taşıdığını, ilk iletişimi sağlıklı kurabilenlerin satışlarını arttırırken kuramayanların devamlılıkta zorlandıklarını gösteriyor. Son yıllarda satışları arttırmanın en etkili yollarından birisinin ise otel çağrı merkezi hizmetleri olduğu göze çarpıyor.

Otel çağrı merkezleri özel işletmeler olarak hizmet veriyor ve otel ile müşteri arasında bir köprü vazifesi üstleniyor. Her ne kadar otel çağrı merkezi otelin dışında bir kurum olsa da başarılı hizmet ile müşteriler doğrudan otel ile iletişim kurduklarını düşünüyorlar.

Otel Çağrı Merkezi Tam Olarak Nedir?

Otel çağrı merkezi otellerin temasta olduğu kişi ve kurumlarla iletişimlerini sağlayan iş ortağıdır. İş ortağı yazılım, donanım, iş akışları ve insan kaynakları alanında otellere destek sağlamaktadır. Firmamız bu alanda iş ortaklığı yaptığı otellere bütün bu destekleri sağladığı gibi çok daha fazlasını en iyi şekilde sunmaktadır.

Otel çağrı merkezimiz ile müşterilere rezervasyon, yardım, bilgi ve müşteri ilişkileri gibi hizmetler sunulmaktadır. Bütün bu hizmetler malum olduğu üzere çok yoğun bir telefon trafiği demektir ve otellerin bu trafiği kaldırmak için özel, güçlü altyapıya ve yetişmiş personellere ihtiyaçları vardır.

Otel çağrı merkezi halihazırda güçlü bir altyapıya sahiptir ve bu alanda uzman personeller ile hizmet vermektedir. Bu sayede otellerin sıfırdan bir sistem kurmalarına ve yeni personel istihdam etmelerine gerek kalmaz. Sadece sözleşmelerini imzalarlar ve hizmetlerini alırlar.

Üstelik otel çağrı merkezi sadece telefon çağrılarını almakla da kalmaz. Bunun yanında faks, e-posta, SMS, online sohbet, sosyal medya gibi iletişim kanallarının yönetimini de üstlenirler. Dijital pazarlama ve reklam stratejilerini iyi bildikleri için de yeni potansiyel müşterilere ulaşarak otellerin satışlarını arttırırlar. Bütün bu avantajlar içinse elbette profesyonel bir otel çağrı merkezi ile çalışılmalıdır.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak en gelişmiş altyapı ile hizmet veriyor ve iş ortaklarımızın sektörlerinde başarı basamaklarını tırmanmalarına yardımcı oluyoruz. Potansiyel müşterilerine karşı başta çağrı alımı olmak üzere her türlü iletişim desteği sağlıyor hem yüklerini hafifletiyor hem de satışlarını arttırmalarına yardımcı oluyoruz.

Otel Çağrı Merkezi Hangi Oteller İçin Uygundur?

Otel çağrı merkezi hizmetleri gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor. Bu konuda ilk kez hizmet almayı düşünenler ise en çok otel çağrı merkezi hangi oteller için uygundur sorusunun cevabını merak ediyor.

Otel çağrı merkezi hizmetlerini özellikle 5 yıldızlı otellerin tercih ettiğini görüyoruz. Çünkü bir otelin 5 yıldızlı olabilmesi için pek çok kriter vardır ve bunları sadece bir kez sağlaması da yetmez. Kriterlerde devamlılık da sağlamalıdır.

5 yıldızlı oteller sayıca da daha azdır ve daha büyüktürler. Bu nedenle iş yükleri daha fazladır. İş yüklerini kaliteden taviz vermeden azaltmak isteyen 5 yıldızlı oteller de belli noktalarda dışardan hizmet almayı tercih ederek müşterilerine daha profesyonel hizmet sunmaktadırlar.

 

5144297

Otel çağrı merkezi hizmetleri her geçen gün 5 yıldızlı otellerin olmazsa olmazları arasına girmeye başlasa da aslında 3 ila 5 yıldızlı bütün oteller için uygundur. Bu tür oteller ülkemizin dört bir tarafında yoğun olarak bulunmakta ve çoğu zaman da potansiyel müşterileriyle ilk iletişimlerini telefon, internet üzerinden kurmaktadırlar. İlk iletişimlerinde satış yapabilmek için kesinlikle olumlu bir intiba oluşturmalı, karşı tarafa profesyonelliklerini, kaliteli, konaklamaya uygun, tercih edilebilir olduklarını hissettirmeleri gerekmektedir. Bunun en güvenli yolu da profesyonel otel çağrı merkezi hizmeti almaktan geçmektedir.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bugüne kadar farklı sınıflarda yer alan pek çok otelimizle iş birliği yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Hedef ve ilkeleri doğrultusunda iş ortaklarımızın işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Bunun için de kaç yıldızlı olduklarına bakmadan her zaman en iyi otel çağrı merkezi hizmetini sağlıyoruz.

Otel Çağrı Merkezi Tahsilatı Nasıl Yapar?

Otel çağrı merkezi hizmetleriyle alakalı en fazla merak edilen konulardan birisi otel çağrı merkezi tahsilatı nasıl yapar olmaktadır. Çünkü satışların bir bedeli vardır ve bu kimi zaman belli bir yüzdesi, kimi zaman tamamı şeklinde olmaktadır. Bu noktada otel çağrı merkezlerinin farklı uygulamaları olabilmektedir.

Bazı otel çağrı merkezleri bütün tahsilatları kendisi yapmakta, ay sonunda otellere ödemelerini gerçekleştirmektedirler. Fakat çoğu otel yönetimi bu yöntemi çok sağlıklı görmemekte, tahsilatlarında sözün kendilerinde olmasını istemektedir. Firma olarak bizler her alanda takip ettiğimiz yenilikler gibi tahsilat noktasında da fark oluşturuyoruz.

Uyguladığımız tahsilat yönteminde bizim adımıza herhangi bir tahsilat gerçekleşmiyor. Tamamen otel adına ve otelin sanal posuna ödemeler alınıyor. Ay sonunda hak ediş faturası keserek bizler sadece komisyonumuzu alıyoruz. Bunun dışında iş ortağımız otellerden ekstra herhangi bir ücret alımımız olmuyor.

20945920 Converted

Otel Çağrı Merkezinin Artıları Nelerdir?

Otel çağrı merkezi hizmetleri oteller için son yılların trendidir. Ülkemizin hemen bütün lokasyonlarından birçok otel geleneksel çağrı karşılama hizmetlerinin aksine daha profesyonel, daha modern hizmet alımına yönelmektedir. Çünkü otel çağrı merkezinin avantajları oldukça fazladır.  Bunlardan sadece bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

home-seven-img-7_pink

Otel çağrı merkezi hizmeti almak otellerin personel, pazarlama ve reklam maliyetlerinde azalmaya neden olur. Oteller çağrı merkezlerinin yaptığı işler için ayrıca personel istihdam etmek zorunda kalmazlar. Dijital dünyada pazarlamalarını daha iyi yaptırabilir ve bütün bunlarla maliyetlerini azaltırlar. Ayrıca otel çağrı merkezinde yer alması gereken teknik cihazlar ve donanımlar gereklidir. Bilgisayarlar, kulaklıklar, santral, kayıt cihazı, çağrı hizmetleri yazılımı, server yapılandırma, internet, raporlama sistemi gibi birçok ihtiyaç vardır. Bunları temin etmek ve sürekliliklerini sağlamak oldukça maliyetlidir. Oysa otel çağrı merkezi hizmeti alındığında bu masraflara gerek kalmaz.

home-seven-img-7_pink

Otel çağrı merkezi ile oteller daha profesyonel ve daha kaliteli hizmet alır. Çünkü çağrı merkezinin bütün teknik altyapısı tamamen bu iş için ayarlanmıştır. Personelleri de müşteri ilişkileri, çağrı merkezi gibi alanlarda eğitimli, tecrübeli, işinin ehli kişilerdir. Bütün bunlar potansiyel müşterilerinizin üst düzey hizmet görmesine ve sizi tercih etmesine vesile olur.

home-seven-img-7_pink

Çağrı merkezlerinin gerçekleştirdikleri işlerin ve sistemin pek çok teknik detayı vardır. Oteller çağrı merkezi hizmeti alarak herhangi bir teknik detay ile uğraşmaktan kurtulurlar.

home-seven-img-7_pink

Çağrı merkezleri ile alakalı en önemli hususlarda birisi arşivlemedir. Özellikle oteller söz konusu olduğunda misafirlere geri dönüş, kampanya ve promosyonlardan haberdar etme, reklam çalışmaları yapma, anketler düzenleme gibi eylemler için arşivlemeye ihtiyaç duyulur. Otel çağrı merkezi hizmeti aldığınızda aynı zamanda düzenli arşiv hizmeti alırsınız. Bu sayede sürekli misafirlerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

home-seven-img-7_pink

Profesyonel otel çağrı merkezi hizmetleri müşteri memnuniyeti arttırır. Çünkü müşteriler bilgi, rezervasyon, yardım taleplerinde kolayca ulaşabilmek, güler yüzlü hizmet, profesyonel bir yaklaşım isterler. Çağrı merkezi bütün bunları ve daha fazlasını sağlayabilir.

home-seven-img-7_pink

Otel çağrı merkezi hizmetleriyle otelin satışları ve kârlılığı yükselir. Çünkü çağrı merkezi hizmeti sadece çağrıları karşılamaktan ibaret değildir. Çağrıların dinlenmesi, personel takibi, satış, prim hedefleri, CRM hizmetleri gibi daha pek çok zorlu süreci de kapsar. Bütün bunlar satışların başarıyla artmasını sağlar.

Bahsettiğimiz otel çağrı merkezi avantajları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Fakat bu noktada hayal kırıklığı yaşamamak adına ilk dikkat edilmesi gereken profesyonel hizmet sunan, güçlü altyapıya sahip, iş ortaklarının işini kendi işi olarak gören bir firma ile çalışmaktır. Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bu konuda kendimize güveniyor, elde ettiğimiz başarıları her geçen gün daha ileriye taşımak için çaba sarf ediyoruz. Kendi profesyonel sistemimizi tatbik ettiğimiz gibi müşterilerimizin özel ihtiyaç ve taleplerine göre de kişiselleştirme yapabiliyoruz.

Neden Ultimatif Otel Çağrı Merkezi İle Çalışmalısınız?

Buraya kadar otel çağrı merkezi hakkında pek çok detaya yer verdik ve hemen her başlığın altında profesyonel bir firma ile çalışmanın gerekliliğine, kazandıracaklarına vurgu yaptık. Çünkü bir firma ile otel çağrı merkezi sözleşmesi imzalamak oteller için sadece maddi bir ödemeden ibaret değildir. Maddi kayıplarınızı bir süre sonra telafi edebilirsiniz. Fakat daha da önemlisi manevi kayıplardır.

İş birliği yapacağınız firmanın sunacağı hizmetler, potansiyel müşterilerinizle kuracağı ilişkiler doğrudan markanızı etkileyecektir. Eğer otel çağrı merkezi başarılı hizmet verebilirse marka değerinizi arttıracak, sektörünüzde size prestij kazandıracak, her alanda adınızın olumlu anılmasına yardımcı olacaktır. Fakat tam tersi otellerinizde sunduğunuz diğer kaliteli hizmetlerin de zarar görmesine neden olacak, prestijinizi sarsacaktır.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bütün bunların farkındayız. Her ne kadar Ultimatif ekibi olarak dijital pazarlama alanında 2012 yılından beri hizmet veriyor olsak da parçası olduğumuz Solido Grup’un geçmişi çok daha eskilere uzanmaktadır.

Solido Grup 2000’li yılların başından itibaren internet ve sanal reklamcılık sektörüne atılmıştır. 2004 yılında da çağrı merkezi sektörüne dahil olmuştur. Yıllar içinde cesur adımlar atan firmamız sürekli kendini geliştirmiş, hizmet alanlarının tamamında meydana gelen yenilikleri dünya çapında takip etmiştir. Kısa sürede yüzlerce ses getiren projeye imza atmıştır. Her zaman genç, dinamik, doğal, eğlenceli ve pozitif sloganıyla öne çıkan yaratıcı ekibimiz etkili içerik stratejileri geliştirmeyi sürdürmüştür.

Sistematik çalışmanın önemini ilk günden itibaren fark eden firmamız sürekli modern gelişmelerin takipçisi olmuştur. İnternet iletişimi ve reklamcılık hususunda kendini geliştirmeyi vazife addeden ekibiyle birlikte farklı sertifikalar alarak müşterilerine daha bilinçli biçimde hitap etme gayesinde olmuştur. Bu noktada başlıca sahip olduğumuz sertifikalar şunlardır:

site55555

Geçmişten günümüze Solido Grup’un çağrı merkezi tecrübesi ile Ultimatif’in reklamcılık ve dijital pazarlama tecrübesi bir araya geldiğinde iş verimliliğimiz çok daha artmıştır. Bu vesileyle otel çağrı merkezi hizmetlerimizde iş ortaklarımız mükemmel bir hizmetle karşılaşmaktadırlar.

Neden Ultimatif Otel Çağrı Merkezi ile çalışmalısınız sorusuna en güncel rakamlarımızla daha net cevap verebiliriz. Sayıları her geçen gün artmakla birlikte bugün bünyemizde 100’den fazla eğitimli personelimiz görev almaktadır.

Personel kalitemiz kadar tesis kalitemize de önem veriyor, her zaman en modern teknolojilerle, en iyi ekipmanlarla ve en profesyonel yazılımlarla hizmet veriyoruz. 500’den fazla kişinin aynı anda çalışabileceği tesisimizle 7/24 aktif görev yapıyoruz. Yeni nesil santral sistemleri, kendimize özel CRM yazılımı ve daha pek çok teknolojik avantajla sektörümüzün öncüsü konumunda yer alıyoruz. Inbound & outbound hizmetlerimizle, yani gelen giden aramaların yönetimi, raporlanması ve takibi ile her defasında beklentilerinizin üzerinde sonuçlar veriyoruz.

site1111

Ultimatif Otel Çağrı Merkezimizin Ayrıcalıkları

Otel çağrı merkezi alanında en iyisini arayanların tercihi olan Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak sunduğumuz başlıca ayrıcalıkları şöyle sıralayabiliriz:

digital agency check

Güler yüzlü profesyonel ekip: Firma olarak her zaman alanında uzman, güler yüzlü hizmeti şiar edinen bir ekiple çalışıyoruz. Müşteri hizmetleri yetkililerimizle 7/24 müşterilerimizin taleplerini, önerilerini, isteklerini karşılıyoruz. Rezervasyon işlemlerini, şikayet yönetimlerini, tesis hakkında bilgilendirmeleri, müşteri sadakati programı ve çok daha fazlasını güler yüzlü, işini seven, kurumsal imajınızı arttıracak bir ekiple yerine getiriyoruz.

digital agency check

Detaylı raporlama: Verdiğimiz hizmet sadece otel çağrı merkezi çözümlerinden ibaret değildir. Etkili bir pazarlama stratejisi ve vizyonu belirlemenize de katkı sağlıyoruz. Bunun için tamamlanması gereken ya da eksik hizmetlerinizi her yönüyle görebilmeniz adına sizin belirleyeceğiniz periyotlarla sistematik raporlar hazırlıyoruz. Üstlendiğimiz hizmetlere dair düzenli olarak kat edilen mesafeyi rapor halinde iletiyor, iyileştirilmesi gereken noktaları veya başarıyı sağladığı için devam ettirilmesi gereken noktaları görmenizi sağlıyoruz.

digital agency check

Satış ve pazarlama: Otelinizin tanıtımını en iyi biçimde yapıyoruz. Etkili reklamlarla hedef kitlenize ulaştırıyoruz. Satış konusunda eğitimli ve yetenekli ekiplerimizle birlikte gelen her çağrının satışa dönüşmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bunun için personellerimizin eğitim aşamasında müşterilerden gelebilecek her türlü soruya cevap verebilecek uzmanlıkta olmasını sağlıyoruz. Gerekli durumlarda satış yapacak ekiplerimizi otele getirip yerinde eğitim verebiliyoruz. Böylece tesisinizin en ince detaylarına, bütün oda tipi bilgilerine hakim olmalarını sağlıyoruz.

digital agency check

Yüzde yüz misafir memnuniyeti: Oteller için misafir memnuniyetinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Memnuniyet düzeyini her zaman en üst seviyede tutmak adına rezervasyon iptali taleplerini, memnuniyetsizlikleri ve şikayetleri detayı olarak inceliyoruz. Hiç birisini göz ardı etmeden hızlı biçimde aksiyon geliştiriyoruz. Misafirlerinizi konaklamadan sonra da arayarak memnuniyetlerini soruyor, ilgileniyor ve böylece dijital ortamda ve sosyal çevrelerinde olumsuz yorum yapmalarını engellemeye çalışıyoruz. Daima misafir sadakatini ve olumlu yorumlarını maksimum seviyelere çıkarmak için çalışıyoruz. Bizim özverimizin sizin marka değerinize pozitif katkı yapacağının bilinciyle misafirlerinizin her birisine gereken hassasiyeti gösteriyoruz.

45 458750 call centre agents communicating graphic cartoon call centre

Ayrıcalıklı Hizmet Anlayışı

Bütün bu ayrıcalıklı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz öncelikle sunum ve sözleşme imzalıyor, ardından otelinize ait yeni bir telefon numarası tahsis ediyoruz. Google işletme kaydınız ve sosyal medya hesaplarınızı devralarak hem yeni telefon numaranızı ekliyor hem de gerekli düzenlemeleri yaparak performans artışı sağlıyoruz.

Otelinizin web sitesinin en üst sıralarda yer alabilmesi adına kapsamlı bir SEO çalışması yürütüyor, CRM ve özel satış otomasyonu ile yüksek satış oranı elde ediyoruz. Şirketinize sanal pos başvurusu yaparak rezervasyon modülüne entegre ediyor, bütün ödemelerin oteliniz adına yapılmasını sağlıyoruz. Personel eğitimi, reklam yönetimi etkinliklerimizle potansiyel misafirlerinize etkili ve doğru bilgiler sunuyoruz.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bizler yalnızca satışa odaklanmak yerine marka temsiline de büyük önem veriyoruz. Her misafirinizin satış, konaklama ve sonrasında memnun olmasına çalışıyor, memnuniyet araması yaparak olumsuz yorumlarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Böylece bir sonraki sezonda yeniden tercih edilme oranınızı arttırıyoruz. Bütün bunları bizler planladığımız gibi varsa sizlerin projelerinizi de birlikte değerlendirebiliyoruz.