afis
admin
Ağustos 12, 2021 Genel 0 Yanıt

Etkileyici Bir Afiş Tasarlamanın 6 Yolu

Afiş nedir sorusunun yanıtını sizler için mercek altına aldık. Şimdi ise düzgün bir afiş hazırlamanın önemine ve izlenen yola birlikte göz atalım.

Herhangi bir amaca yönelik, bir kitleyi hedef alan ve belirli bir konuyu aracı edinen yüzlerce çeşit afiş tasarımı oluşturmak mümkündür. Ancak esas sorun, bu afişleri olması gerektiği gibi etkileyici ve başarılı kılmak için bazı unsurları dikkate almak gerektiğidir.

Amaç ne olursa olsun, bir bütçe ayırıp karşılığında da kazanım ve yüksek performans beklediğiniz afiş görseli, yalnızca belli özelliklere uygun olarak tasarlanması ve bazı kriterlere sahip olması durumunda firmanız için başarılı bir dönüş sağlayacaktır.

İçeriğimizin bu bölümünde, afiş nedir sorusuna ek olarak, potansiyel müşteri kitlesini genişletmek ve dikkat çekmek amacıyla hazırlanan afişlerde nelere dikkat edilmelidir, hangi adımlar izlenmelidir gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz. İşte başarılı bir afiş tasarımı için takip edilmesi gereken yol haritası:

  1. Dikkat çekici bir ürün ve slogan belirleyin.

Bir ürünü pazarda ilk kez tanıttığınızda veya bilinirliği üzerine çalışmalar yürüttüğünüzde, seçtiğiniz ürünün piyasada geniş bir yere sahip olması ya da daha önce hiç karşılaşılmaması, afişinizin ilgi çekici bir hale gelmesi açısından oldukça önemlidir.

Öte yandan sıradan ve bilindik bir ürünü çarpıcı kılmanın yolu da başarılı bir ifade ve üslup ile oluşturulmuş yaratıcı bir slogandan geçmektedir. Hedef kitlenizi tanıyarak hazırlayacağınız bu slogan, afiş görselinin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir.

3 1

  2. İhtiyacınız olan boyutları netleştirin.

Tanıtımınız için oluşturacağınız afişlerde çeşitli boylar mevcut olacaktır. Türkiye’nin online matbaası Matbuu’da afiş hizmeti için sunulan boy seçenekleri 24×40, 38×56, 50×70, 64×90 ve 70×100 cm şeklindedir.

Bu noktada afişinizi iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı yayınlayacağınız sorusunun yanıtı önem arz etmektedir. Çünkü dış mekan gibi geniş bir alanda yayınlayacağınız küçük ebattaki bir afiş, görünürlük açısından yetersiz kalabilir ve bu durum reklam gücünün zayıf olmasına yol açacaktır.

1 1

  3. Renk seçimlerinin önemini göz ardı etmeyin.

Hiç şüphe yok ki görsel her şeydir. Her ne ürün tanıtıyor olursanız olun, renk konusunda yapacağınız seçimler afiş için hayati bir öneme sahip olacaktır. Renk uyumları ve tonlamalar afişinizin etkileyici ve yakalayıcı bir hava taşıması için gerekli olan faktörlerdir.

Örneğin bir film afişi üzerinden konuşacak olursak, bilim-kurgu türünde bir filmin pastel tonlardaki afişlerle tanıtılmasına rastlamak zordur. Ancak metalik renkler bizlere içine gireceğimiz dünyaya dair ipuçları verebilir.

Yahut bir enerji içeceği ürününün reklamını koyu tonlardaki afişle yapmak başarılı bir dönüş yaratmayacaktır. Kırmızı, sarı, turuncu gibi canlı renkler ise zihnimizdeki enerji algısıyla ideal bir bütünlük sağlayacaktır.

5 1

  4. Uygun bir yazı karakteri belirleyin.

Afiş görsellerinde amacın ötesinde genel geçer bir kural var ise o da yazı karakteri seçiminde belli standartların içinde kalmaktır. Bu standartlar ile anlatılmak istenen şudur: Sizin gözünüzde estetik ve sanatsal duran bir yazı tipi afiş için okunması zor veya karmaşık kalabilir. Her açıdan ve mesafeden anlaşılır ve okunaklı bir yazı tipi seçmek afişin görünürlüğünü dolayısıyla da başarı yüzdesini olumlu yönde etkileyecektir.

4 1

  5. Açık bir anlatım tercih edin.

Tüm afişlerin sahip olması gereken ortak özelliklerden bir diğeri ise açık ve yalın bir anlatımla mesajı iletebilmektir. Afişler bir durum ya da tanıtımı detaylarıyla açıklama gayesini taşımaz. Önemli olan kısa ve öz bir ifade ve hedef kitle fark etmeksizin anlaşılır bir dil kullanmaktır. Böylelikle karşı taraf için kısa sürede algılanan ve zihne yerleşen bir gönderi yaratabilmek mümkündür.

2 1

  6. Düzenin hakim olduğu bir tasarım oluşturun.

Birbirinden güzel renkleri belirlediniz, sloganlarınız ve görselleriniz de hazır. Ancak iş ne yazık ki bununla bitmiyor. Afiş görsellerinin belki de en önemli noktası tüm bu unsurların nasıl bir araya getirildiğidir. Çok fazla odak noktasının olduğu bir afiş ana mesajı vermek konusunda yetersiz kalacaktır. Çünkü bir düzen yerine deyim yerindeyse bir kargaşa afişin ana fikrini gölgede bırakacaktır.

Bu olasılıktan kaçınmak için, görsel ve renk uyumluluğu ve ayrıca metnin afiş içerisinde doğru konumlandırılması büyük önem taşımaktadır. Grafik tasarım konusundaki profesyonellik bu anlamda kendini göstermelidir. Belirlemiş olduğunuz içeriklerin afiş içerisinde doğru bir şekilde konumlandırılması ve kenar gibi ölü alanların kullanımından kaçınılması yine tasarımın başarısı için elzem olan faktörlerdir.

6 2