fbpx
Ana Sayfa
Mağaza
Wishlist0

banner

HER SEKTÖRE UYGUN TEMALAR
19362653

Afyon Web Tasarım

AFYON WEB TASARIM

Web tasarım hizmeti il fark etmeksizin her kesimden işletmenin ihtiyacı olduğu gibi bazı bölgelerdeki sektörlere özel yerel çözümler de sunmaktayız. Afyon bir çok farklı dal da büyümüş bir şehirdir afyon web tasarım konusunda aşağıdaki sektörlere özel hizmetler sunuyoruz.

19362653

1-Mermer Sektörü

Marble Website Design1

2-Lokum Şekerleme Sektörü

aaaaMarble Website Design1

2-Lokum Şekerleme Sektörü

3-Termal Turizm Sektörü

laptop mobile tablet showing hotel responsive web design

4-Sucuk Sektörü

trakyasucuk

4-Sucuk Sektörü

Afyon kurumsal web tasarım hizmetimizde ister bölgesel çalışma yaparak arama motorlarında markanızın web sitesini üst sıralarda yer almasını sağlıyoruz. Dilerseniz Türkiye hatta yurtdışında üst sıralarda olmanız için çalışmalar yapıyoruz. Ultimatif Afyon’da hizmet veren bir ajans olduğu için bu sektörleri çok iyi bilerek ihtiyaçlarını tamamen karşılamaktadır. Afyon seo hizmeti sayesinde rakiplerinizden daima bir adım önde olabilirsiniz. Dilerseniz Afyon e-ticaret hizmetimiz ile ürünlerinizi sanal mağazanızda listeleyebilir ve Türkiye’nin her yerine online satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Afyon sosyal medya yönetimi hizmetimiz sayesinde sosyal medyada daha aktif olarak takipçilerinize çok daha etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz. Afyon Google Reklamları hizmetimiz sayesinde Google arama motorunda hizmetlerinizin veya ürünlerinizin reklamını en iyi şekilde yaparak çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

trakyasucuk
laptop mobile tablet showing hotel responsive web design
aaaaMarble Website Design1
Marble Website Design1
cccagri

Otellerin Satışını Arttıran Yeni Satış Yöntemi: Otel Çağrı Merkezi

cccagri

Otellerin Satışını Arttıran Yeni Satış Yöntemi: Otel Çağrı Merkezi

Oteller insanların tatil yaptıkları, eğlendikleri, çeşitli organizasyonlarını gerçekleştirdikleri, kimi zaman tek başlarına, kimi zaman ailecek, kimi zamansa arkadaşlarıyla birlikte geçici süre konakladıkları mekanlardır. Ülkemizin üzerinde bulunduğu iklim kuşağı yılın büyük bir kısmında tatil yapmaya elverişlidir ve denizi, doğası, kumsalları ile başta Akdeniz ve Ege kıyıları olmak üzere birbirinden güzel otellere ev sahipliği yapmaktadır.

Elbette ülkemizin tatil potansiyeli sadece kıyılarla sınırlı değil. Bunun yanında kış turizmi için Uludağ, Erciyes, Palandöken gibi pek çok kayak merkezlerinin yer aldığı tatil noktaları bulunuyor. Yine Kapadokya gibi dünyanın ilk yerleşim yerlerinden birisi olup kendine has dokusu olan, Afyonkarahisar gibi termal kaynaklara sahip olması nedeniyle sağlık turizminde aktif olan yerler de bulunuyor. Bütün buralarda tatilcilerin konaklamaları için farklı özelliklerde, herkese hitap eden oteller yer alıyor.

111

Otel sayısının hemen her yerde fazla olması beraberinde çok güçlü bir rekabet ortamına neden oluyor. Rekabet arttığı için de otellerin kendilerini öne çıkarmaları, potansiyel misafirlerinin ilgisini çekmeleri, sürekli yenilikler yaparak sektörlerinde yerel ve ulusal manada ayrıcalık kazanmaları gerekiyor. Bu noktada satış yöntemleri stratejilerinin çok büyük önemi vardır ve satış yöntemleri her gün geliştirilmeye devam etmelidir.

Araştırmalar otellerin özellikle müşterileriyle ilk iletişimlerinin hayati önem taşıdığını, ilk iletişimi sağlıklı kurabilenlerin satışlarını arttırırken kuramayanların devamlılıkta zorlandıklarını gösteriyor. Son yıllarda satışları arttırmanın en etkili yollarından birisinin ise otel çağrı merkezi hizmetleri olduğu göze çarpıyor.

Otel çağrı merkezleri özel işletmeler olarak hizmet veriyor ve otel ile müşteri arasında bir köprü vazifesi üstleniyor. Her ne kadar otel çağrı merkezi otelin dışında bir kurum olsa da başarılı hizmet ile müşteriler doğrudan otel ile iletişim kurduklarını düşünüyorlar.

Otel Çağrı Merkezi Tam Olarak Nedir?

Otel çağrı merkezi otellerin temasta olduğu kişi ve kurumlarla iletişimlerini sağlayan iş ortağıdır. İş ortağı yazılım, donanım, iş akışları ve insan kaynakları alanında otellere destek sağlamaktadır. Firmamız bu alanda iş ortaklığı yaptığı otellere bütün bu destekleri sağladığı gibi çok daha fazlasını en iyi şekilde sunmaktadır.

Otel çağrı merkezimiz ile müşterilere rezervasyon, yardım, bilgi ve müşteri ilişkileri gibi hizmetler sunulmaktadır. Bütün bu hizmetler malum olduğu üzere çok yoğun bir telefon trafiği demektir ve otellerin bu trafiği kaldırmak için özel, güçlü altyapıya ve yetişmiş personellere ihtiyaçları vardır.

Otel çağrı merkezi halihazırda güçlü bir altyapıya sahiptir ve bu alanda uzman personeller ile hizmet vermektedir. Bu sayede otellerin sıfırdan bir sistem kurmalarına ve yeni personel istihdam etmelerine gerek kalmaz. Sadece sözleşmelerini imzalarlar ve hizmetlerini alırlar.

Üstelik otel çağrı merkezi sadece telefon çağrılarını almakla da kalmaz. Bunun yanında faks, e-posta, SMS, online sohbet, sosyal medya gibi iletişim kanallarının yönetimini de üstlenirler. Dijital pazarlama ve reklam stratejilerini iyi bildikleri için de yeni potansiyel müşterilere ulaşarak otellerin satışlarını arttırırlar. Bütün bu avantajlar içinse elbette profesyonel bir otel çağrı merkezi ile çalışılmalıdır.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak en gelişmiş altyapı ile hizmet veriyor ve iş ortaklarımızın sektörlerinde başarı basamaklarını tırmanmalarına yardımcı oluyoruz. Potansiyel müşterilerine karşı başta çağrı alımı olmak üzere her türlü iletişim desteği sağlıyor hem yüklerini hafifletiyor hem de satışlarını arttırmalarına yardımcı oluyoruz.

Otel Çağrı Merkezi Hangi Oteller İçin Uygundur?

Otel çağrı merkezi hizmetleri gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor. Bu konuda ilk kez hizmet almayı düşünenler ise en çok otel çağrı merkezi hangi oteller için uygundur sorusunun cevabını merak ediyor.

Otel çağrı merkezi hizmetlerini özellikle 5 yıldızlı otellerin tercih ettiğini görüyoruz. Çünkü bir otelin 5 yıldızlı olabilmesi için pek çok kriter vardır ve bunları sadece bir kez sağlaması da yetmez. Kriterlerde devamlılık da sağlamalıdır.

5 yıldızlı oteller sayıca da daha azdır ve daha büyüktürler. Bu nedenle iş yükleri daha fazladır. İş yüklerini kaliteden taviz vermeden azaltmak isteyen 5 yıldızlı oteller de belli noktalarda dışardan hizmet almayı tercih ederek müşterilerine daha profesyonel hizmet sunmaktadırlar.

 

5144297

Otel çağrı merkezi hizmetleri her geçen gün 5 yıldızlı otellerin olmazsa olmazları arasına girmeye başlasa da aslında 3 ila 5 yıldızlı bütün oteller için uygundur. Bu tür oteller ülkemizin dört bir tarafında yoğun olarak bulunmakta ve çoğu zaman da potansiyel müşterileriyle ilk iletişimlerini telefon, internet üzerinden kurmaktadırlar. İlk iletişimlerinde satış yapabilmek için kesinlikle olumlu bir intiba oluşturmalı, karşı tarafa profesyonelliklerini, kaliteli, konaklamaya uygun, tercih edilebilir olduklarını hissettirmeleri gerekmektedir. Bunun en güvenli yolu da profesyonel otel çağrı merkezi hizmeti almaktan geçmektedir.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bugüne kadar farklı sınıflarda yer alan pek çok otelimizle iş birliği yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Hedef ve ilkeleri doğrultusunda iş ortaklarımızın işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Bunun için de kaç yıldızlı olduklarına bakmadan her zaman en iyi otel çağrı merkezi hizmetini sağlıyoruz.

Otel Çağrı Merkezi Tahsilatı Nasıl Yapar?

Otel çağrı merkezi hizmetleriyle alakalı en fazla merak edilen konulardan birisi otel çağrı merkezi tahsilatı nasıl yapar olmaktadır. Çünkü satışların bir bedeli vardır ve bu kimi zaman belli bir yüzdesi, kimi zaman tamamı şeklinde olmaktadır. Bu noktada otel çağrı merkezlerinin farklı uygulamaları olabilmektedir.

Bazı otel çağrı merkezleri bütün tahsilatları kendisi yapmakta, ay sonunda otellere ödemelerini gerçekleştirmektedirler. Fakat çoğu otel yönetimi bu yöntemi çok sağlıklı görmemekte, tahsilatlarında sözün kendilerinde olmasını istemektedir. Firma olarak bizler her alanda takip ettiğimiz yenilikler gibi tahsilat noktasında da fark oluşturuyoruz.

Uyguladığımız tahsilat yönteminde bizim adımıza herhangi bir tahsilat gerçekleşmiyor. Tamamen otel adına ve otelin sanal posuna ödemeler alınıyor. Ay sonunda hak ediş faturası keserek bizler sadece komisyonumuzu alıyoruz. Bunun dışında iş ortağımız otellerden ekstra herhangi bir ücret alımımız olmuyor.

20945920 Converted

Otel Çağrı Merkezinin Artıları Nelerdir?

Otel çağrı merkezi hizmetleri oteller için son yılların trendidir. Ülkemizin hemen bütün lokasyonlarından birçok otel geleneksel çağrı karşılama hizmetlerinin aksine daha profesyonel, daha modern hizmet alımına yönelmektedir. Çünkü otel çağrı merkezinin avantajları oldukça fazladır.  Bunlardan sadece bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

home-seven-img-7_pink

Otel çağrı merkezi hizmeti almak otellerin personel, pazarlama ve reklam maliyetlerinde azalmaya neden olur. Oteller çağrı merkezlerinin yaptığı işler için ayrıca personel istihdam etmek zorunda kalmazlar. Dijital dünyada pazarlamalarını daha iyi yaptırabilir ve bütün bunlarla maliyetlerini azaltırlar. Ayrıca otel çağrı merkezinde yer alması gereken teknik cihazlar ve donanımlar gereklidir. Bilgisayarlar, kulaklıklar, santral, kayıt cihazı, çağrı hizmetleri yazılımı, server yapılandırma, internet, raporlama sistemi gibi birçok ihtiyaç vardır. Bunları temin etmek ve sürekliliklerini sağlamak oldukça maliyetlidir. Oysa otel çağrı merkezi hizmeti alındığında bu masraflara gerek kalmaz.

home-seven-img-7_pink

Otel çağrı merkezi ile oteller daha profesyonel ve daha kaliteli hizmet alır. Çünkü çağrı merkezinin bütün teknik altyapısı tamamen bu iş için ayarlanmıştır. Personelleri de müşteri ilişkileri, çağrı merkezi gibi alanlarda eğitimli, tecrübeli, işinin ehli kişilerdir. Bütün bunlar potansiyel müşterilerinizin üst düzey hizmet görmesine ve sizi tercih etmesine vesile olur.

home-seven-img-7_pink

Çağrı merkezlerinin gerçekleştirdikleri işlerin ve sistemin pek çok teknik detayı vardır. Oteller çağrı merkezi hizmeti alarak herhangi bir teknik detay ile uğraşmaktan kurtulurlar.

home-seven-img-7_pink

Çağrı merkezleri ile alakalı en önemli hususlarda birisi arşivlemedir. Özellikle oteller söz konusu olduğunda misafirlere geri dönüş, kampanya ve promosyonlardan haberdar etme, reklam çalışmaları yapma, anketler düzenleme gibi eylemler için arşivlemeye ihtiyaç duyulur. Otel çağrı merkezi hizmeti aldığınızda aynı zamanda düzenli arşiv hizmeti alırsınız. Bu sayede sürekli misafirlerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

home-seven-img-7_pink

Profesyonel otel çağrı merkezi hizmetleri müşteri memnuniyeti arttırır. Çünkü müşteriler bilgi, rezervasyon, yardım taleplerinde kolayca ulaşabilmek, güler yüzlü hizmet, profesyonel bir yaklaşım isterler. Çağrı merkezi bütün bunları ve daha fazlasını sağlayabilir.

home-seven-img-7_pink

Otel çağrı merkezi hizmetleriyle otelin satışları ve kârlılığı yükselir. Çünkü çağrı merkezi hizmeti sadece çağrıları karşılamaktan ibaret değildir. Çağrıların dinlenmesi, personel takibi, satış, prim hedefleri, CRM hizmetleri gibi daha pek çok zorlu süreci de kapsar. Bütün bunlar satışların başarıyla artmasını sağlar.

Bahsettiğimiz otel çağrı merkezi avantajları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Fakat bu noktada hayal kırıklığı yaşamamak adına ilk dikkat edilmesi gereken profesyonel hizmet sunan, güçlü altyapıya sahip, iş ortaklarının işini kendi işi olarak gören bir firma ile çalışmaktır. Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bu konuda kendimize güveniyor, elde ettiğimiz başarıları her geçen gün daha ileriye taşımak için çaba sarf ediyoruz. Kendi profesyonel sistemimizi tatbik ettiğimiz gibi müşterilerimizin özel ihtiyaç ve taleplerine göre de kişiselleştirme yapabiliyoruz.

Neden Ultimatif Otel Çağrı Merkezi İle Çalışmalısınız?

Buraya kadar otel çağrı merkezi hakkında pek çok detaya yer verdik ve hemen her başlığın altında profesyonel bir firma ile çalışmanın gerekliliğine, kazandıracaklarına vurgu yaptık. Çünkü bir firma ile otel çağrı merkezi sözleşmesi imzalamak oteller için sadece maddi bir ödemeden ibaret değildir. Maddi kayıplarınızı bir süre sonra telafi edebilirsiniz. Fakat daha da önemlisi manevi kayıplardır.

İş birliği yapacağınız firmanın sunacağı hizmetler, potansiyel müşterilerinizle kuracağı ilişkiler doğrudan markanızı etkileyecektir. Eğer otel çağrı merkezi başarılı hizmet verebilirse marka değerinizi arttıracak, sektörünüzde size prestij kazandıracak, her alanda adınızın olumlu anılmasına yardımcı olacaktır. Fakat tam tersi otellerinizde sunduğunuz diğer kaliteli hizmetlerin de zarar görmesine neden olacak, prestijinizi sarsacaktır.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bütün bunların farkındayız. Her ne kadar Ultimatif ekibi olarak dijital pazarlama alanında 2012 yılından beri hizmet veriyor olsak da parçası olduğumuz Solido Grup’un geçmişi çok daha eskilere uzanmaktadır.

Solido Grup 2000’li yılların başından itibaren internet ve sanal reklamcılık sektörüne atılmıştır. 2004 yılında da çağrı merkezi sektörüne dahil olmuştur. Yıllar içinde cesur adımlar atan firmamız sürekli kendini geliştirmiş, hizmet alanlarının tamamında meydana gelen yenilikleri dünya çapında takip etmiştir. Kısa sürede yüzlerce ses getiren projeye imza atmıştır. Her zaman genç, dinamik, doğal, eğlenceli ve pozitif sloganıyla öne çıkan yaratıcı ekibimiz etkili içerik stratejileri geliştirmeyi sürdürmüştür.

Sistematik çalışmanın önemini ilk günden itibaren fark eden firmamız sürekli modern gelişmelerin takipçisi olmuştur. İnternet iletişimi ve reklamcılık hususunda kendini geliştirmeyi vazife addeden ekibiyle birlikte farklı sertifikalar alarak müşterilerine daha bilinçli biçimde hitap etme gayesinde olmuştur. Bu noktada başlıca sahip olduğumuz sertifikalar şunlardır:

site55555

Geçmişten günümüze Solido Grup’un çağrı merkezi tecrübesi ile Ultimatif’in reklamcılık ve dijital pazarlama tecrübesi bir araya geldiğinde iş verimliliğimiz çok daha artmıştır. Bu vesileyle otel çağrı merkezi hizmetlerimizde iş ortaklarımız mükemmel bir hizmetle karşılaşmaktadırlar.

Neden Ultimatif Otel Çağrı Merkezi ile çalışmalısınız sorusuna en güncel rakamlarımızla daha net cevap verebiliriz. Sayıları her geçen gün artmakla birlikte bugün bünyemizde 100’den fazla eğitimli personelimiz görev almaktadır.

Personel kalitemiz kadar tesis kalitemize de önem veriyor, her zaman en modern teknolojilerle, en iyi ekipmanlarla ve en profesyonel yazılımlarla hizmet veriyoruz. 500’den fazla kişinin aynı anda çalışabileceği tesisimizle 7/24 aktif görev yapıyoruz. Yeni nesil santral sistemleri, kendimize özel CRM yazılımı ve daha pek çok teknolojik avantajla sektörümüzün öncüsü konumunda yer alıyoruz. Inbound & outbound hizmetlerimizle, yani gelen giden aramaların yönetimi, raporlanması ve takibi ile her defasında beklentilerinizin üzerinde sonuçlar veriyoruz.

site1111

Ultimatif Otel Çağrı Merkezimizin Ayrıcalıkları

Otel çağrı merkezi alanında en iyisini arayanların tercihi olan Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak sunduğumuz başlıca ayrıcalıkları şöyle sıralayabiliriz:

digital agency check

Güler yüzlü profesyonel ekip: Firma olarak her zaman alanında uzman, güler yüzlü hizmeti şiar edinen bir ekiple çalışıyoruz. Müşteri hizmetleri yetkililerimizle 7/24 müşterilerimizin taleplerini, önerilerini, isteklerini karşılıyoruz. Rezervasyon işlemlerini, şikayet yönetimlerini, tesis hakkında bilgilendirmeleri, müşteri sadakati programı ve çok daha fazlasını güler yüzlü, işini seven, kurumsal imajınızı arttıracak bir ekiple yerine getiriyoruz.

digital agency check

Detaylı raporlama: Verdiğimiz hizmet sadece otel çağrı merkezi çözümlerinden ibaret değildir. Etkili bir pazarlama stratejisi ve vizyonu belirlemenize de katkı sağlıyoruz. Bunun için tamamlanması gereken ya da eksik hizmetlerinizi her yönüyle görebilmeniz adına sizin belirleyeceğiniz periyotlarla sistematik raporlar hazırlıyoruz. Üstlendiğimiz hizmetlere dair düzenli olarak kat edilen mesafeyi rapor halinde iletiyor, iyileştirilmesi gereken noktaları veya başarıyı sağladığı için devam ettirilmesi gereken noktaları görmenizi sağlıyoruz.

digital agency check

Satış ve pazarlama: Otelinizin tanıtımını en iyi biçimde yapıyoruz. Etkili reklamlarla hedef kitlenize ulaştırıyoruz. Satış konusunda eğitimli ve yetenekli ekiplerimizle birlikte gelen her çağrının satışa dönüşmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bunun için personellerimizin eğitim aşamasında müşterilerden gelebilecek her türlü soruya cevap verebilecek uzmanlıkta olmasını sağlıyoruz. Gerekli durumlarda satış yapacak ekiplerimizi otele getirip yerinde eğitim verebiliyoruz. Böylece tesisinizin en ince detaylarına, bütün oda tipi bilgilerine hakim olmalarını sağlıyoruz.

digital agency check

Yüzde yüz misafir memnuniyeti: Oteller için misafir memnuniyetinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Memnuniyet düzeyini her zaman en üst seviyede tutmak adına rezervasyon iptali taleplerini, memnuniyetsizlikleri ve şikayetleri detayı olarak inceliyoruz. Hiç birisini göz ardı etmeden hızlı biçimde aksiyon geliştiriyoruz. Misafirlerinizi konaklamadan sonra da arayarak memnuniyetlerini soruyor, ilgileniyor ve böylece dijital ortamda ve sosyal çevrelerinde olumsuz yorum yapmalarını engellemeye çalışıyoruz. Daima misafir sadakatini ve olumlu yorumlarını maksimum seviyelere çıkarmak için çalışıyoruz. Bizim özverimizin sizin marka değerinize pozitif katkı yapacağının bilinciyle misafirlerinizin her birisine gereken hassasiyeti gösteriyoruz.

45 458750 call centre agents communicating graphic cartoon call centre

Ayrıcalıklı Hizmet Anlayışı

Bütün bu ayrıcalıklı hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz öncelikle sunum ve sözleşme imzalıyor, ardından otelinize ait yeni bir telefon numarası tahsis ediyoruz. Google işletme kaydınız ve sosyal medya hesaplarınızı devralarak hem yeni telefon numaranızı ekliyor hem de gerekli düzenlemeleri yaparak performans artışı sağlıyoruz.

Otelinizin web sitesinin en üst sıralarda yer alabilmesi adına kapsamlı bir SEO çalışması yürütüyor, CRM ve özel satış otomasyonu ile yüksek satış oranı elde ediyoruz. Şirketinize sanal pos başvurusu yaparak rezervasyon modülüne entegre ediyor, bütün ödemelerin oteliniz adına yapılmasını sağlıyoruz. Personel eğitimi, reklam yönetimi etkinliklerimizle potansiyel misafirlerinize etkili ve doğru bilgiler sunuyoruz.

Ultimatif Otel Çağrı Merkezi olarak bizler yalnızca satışa odaklanmak yerine marka temsiline de büyük önem veriyoruz. Her misafirinizin satış, konaklama ve sonrasında memnun olmasına çalışıyor, memnuniyet araması yaparak olumsuz yorumlarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Böylece bir sonraki sezonda yeniden tercih edilme oranınızı arttırıyoruz. Bütün bunları bizler planladığımız gibi varsa sizlerin projelerinizi de birlikte değerlendirebiliyoruz.

afis

Etkileyici Bir Afiş Tasarlamanın 6 Yolu

Etkileyici Bir Afiş Tasarlamanın 6 Yolu

Afiş nedir sorusunun yanıtını sizler için mercek altına aldık. Şimdi ise düzgün bir afiş hazırlamanın önemine ve izlenen yola birlikte göz atalım.

Herhangi bir amaca yönelik, bir kitleyi hedef alan ve belirli bir konuyu aracı edinen yüzlerce çeşit afiş tasarımı oluşturmak mümkündür. Ancak esas sorun, bu afişleri olması gerektiği gibi etkileyici ve başarılı kılmak için bazı unsurları dikkate almak gerektiğidir.

Amaç ne olursa olsun, bir bütçe ayırıp karşılığında da kazanım ve yüksek performans beklediğiniz afiş görseli, yalnızca belli özelliklere uygun olarak tasarlanması ve bazı kriterlere sahip olması durumunda firmanız için başarılı bir dönüş sağlayacaktır.

İçeriğimizin bu bölümünde, afiş nedir sorusuna ek olarak, potansiyel müşteri kitlesini genişletmek ve dikkat çekmek amacıyla hazırlanan afişlerde nelere dikkat edilmelidir, hangi adımlar izlenmelidir gibi soruların yanıtlarını inceleyeceğiz. İşte başarılı bir afiş tasarımı için takip edilmesi gereken yol haritası:

  1. Dikkat çekici bir ürün ve slogan belirleyin.

Bir ürünü pazarda ilk kez tanıttığınızda veya bilinirliği üzerine çalışmalar yürüttüğünüzde, seçtiğiniz ürünün piyasada geniş bir yere sahip olması ya da daha önce hiç karşılaşılmaması, afişinizin ilgi çekici bir hale gelmesi açısından oldukça önemlidir.

Öte yandan sıradan ve bilindik bir ürünü çarpıcı kılmanın yolu da başarılı bir ifade ve üslup ile oluşturulmuş yaratıcı bir slogandan geçmektedir. Hedef kitlenizi tanıyarak hazırlayacağınız bu slogan, afiş görselinin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir.

3 1

  2. İhtiyacınız olan boyutları netleştirin.

Tanıtımınız için oluşturacağınız afişlerde çeşitli boylar mevcut olacaktır. Türkiye’nin online matbaası Matbuu’da afiş hizmeti için sunulan boy seçenekleri 24×40, 38×56, 50×70, 64×90 ve 70×100 cm şeklindedir.

Bu noktada afişinizi iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı yayınlayacağınız sorusunun yanıtı önem arz etmektedir. Çünkü dış mekan gibi geniş bir alanda yayınlayacağınız küçük ebattaki bir afiş, görünürlük açısından yetersiz kalabilir ve bu durum reklam gücünün zayıf olmasına yol açacaktır.

1 1

  3. Renk seçimlerinin önemini göz ardı etmeyin.

Hiç şüphe yok ki görsel her şeydir. Her ne ürün tanıtıyor olursanız olun, renk konusunda yapacağınız seçimler afiş için hayati bir öneme sahip olacaktır. Renk uyumları ve tonlamalar afişinizin etkileyici ve yakalayıcı bir hava taşıması için gerekli olan faktörlerdir.

Örneğin bir film afişi üzerinden konuşacak olursak, bilim-kurgu türünde bir filmin pastel tonlardaki afişlerle tanıtılmasına rastlamak zordur. Ancak metalik renkler bizlere içine gireceğimiz dünyaya dair ipuçları verebilir.

Yahut bir enerji içeceği ürününün reklamını koyu tonlardaki afişle yapmak başarılı bir dönüş yaratmayacaktır. Kırmızı, sarı, turuncu gibi canlı renkler ise zihnimizdeki enerji algısıyla ideal bir bütünlük sağlayacaktır.

5 1

  4. Uygun bir yazı karakteri belirleyin.

Afiş görsellerinde amacın ötesinde genel geçer bir kural var ise o da yazı karakteri seçiminde belli standartların içinde kalmaktır. Bu standartlar ile anlatılmak istenen şudur: Sizin gözünüzde estetik ve sanatsal duran bir yazı tipi afiş için okunması zor veya karmaşık kalabilir. Her açıdan ve mesafeden anlaşılır ve okunaklı bir yazı tipi seçmek afişin görünürlüğünü dolayısıyla da başarı yüzdesini olumlu yönde etkileyecektir.

4 1

  5. Açık bir anlatım tercih edin.

Tüm afişlerin sahip olması gereken ortak özelliklerden bir diğeri ise açık ve yalın bir anlatımla mesajı iletebilmektir. Afişler bir durum ya da tanıtımı detaylarıyla açıklama gayesini taşımaz. Önemli olan kısa ve öz bir ifade ve hedef kitle fark etmeksizin anlaşılır bir dil kullanmaktır. Böylelikle karşı taraf için kısa sürede algılanan ve zihne yerleşen bir gönderi yaratabilmek mümkündür.

2 1

  6. Düzenin hakim olduğu bir tasarım oluşturun.

Birbirinden güzel renkleri belirlediniz, sloganlarınız ve görselleriniz de hazır. Ancak iş ne yazık ki bununla bitmiyor. Afiş görsellerinin belki de en önemli noktası tüm bu unsurların nasıl bir araya getirildiğidir. Çok fazla odak noktasının olduğu bir afiş ana mesajı vermek konusunda yetersiz kalacaktır. Çünkü bir düzen yerine deyim yerindeyse bir kargaşa afişin ana fikrini gölgede bırakacaktır.

Bu olasılıktan kaçınmak için, görsel ve renk uyumluluğu ve ayrıca metnin afiş içerisinde doğru konumlandırılması büyük önem taşımaktadır. Grafik tasarım konusundaki profesyonellik bu anlamda kendini göstermelidir. Belirlemiş olduğunuz içeriklerin afiş içerisinde doğru bir şekilde konumlandırılması ve kenar gibi ölü alanların kullanımından kaçınılması yine tasarımın başarısı için elzem olan faktörlerdir.

6 2

lllogo tasarimi

Başarılı Bir Logo Tasarımı için Faydalanabileceğiniz 9 İpucu

Başarılı Bir Logo Tasarımı için Faydalanabileceğiniz 9 İpucu

 
 

Gelişen teknolojilerin ışığında artık logo tasarlamak hiç de eskisi kadar zor değil. Tasarlamak zor değil evet, ancak, tasarıma ilham verici, anlaşılır ve başarılı bir etki katabilmek kimi zaman Everest’e tırmanmak kadar güç bir hal alabiliyor. Biz de tam olarak bu noktada imdadınıza yetişiyor, logonuzu hazırlarken size ilham verebilecek ve faydalı olabilecek pratik ipuçları sunuyoruz.

 • Logo, sade ve anlaşılabilir olmalıdır.

Logonuzu tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken ilk nokta, sadelik olmalı. Logonun kolay anlaşılabilir olması, logoyu ilk gören kişinin markanın neyle ilgili olduğunu anlayabilmesine ve bu şekilde de markanın doğru hedef kitlesine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Sadelik
 • Logo, özgün ve orijinal olmalıdır.

Başarılı bir logo, asla başka bir markayı çağrıştırmamalıdır. Bu yüzden logo tasarımına başlamadan önce kafanızdaki tasarımla ilgili ufak bir ön araştırma yapmanızda fayda var. Gerekirse bir gününüzü bu konuda yapacağınız ön araştırmaya ayırın ve markanıza ait özgün bir logo tasarlayın.

özgünlük
 • Logo, kurumsal kimlik ile birebir örtüşmelidir.

Yine tasarıma başlamadan önce, firmanızın faaliyet gösterdiği sektörü, sunduğu hizmet ya da ürünleri gözünüzün önüne getirin. Gerekirse bir not defterine logo tasarımının hangi sınırlar içerisinde olacağını da yazabilirsiniz. Tasarım yaparken de bu notlarınızı mutlaka gözünüzün önünde bulundurun.

Kurumsal Kimlik
 • Hazırladığınız tüm taslakları tutun.

Daha önce çizmiş olduğunuz taslaklara ulaşın.  Eski zamanlara ait fikirler, tasarım aşamasında belki de şu an hiç bakmadığınız bir pencereden bakmanıza yardımcı olabilir. Daha önce hiç uygun bulmadığınız bir taslak, size yeni logo tasarımı konusunda ilham verebilir.

arşiv
 • Eskiz çalışmaları asla es geçmeyin.

Yapmış olduğunuz araştırmaların ardından direk bilgisayar başına oturmayın. Öncelikle bir kâğıt kalem alın ve eskiz çalışmasına başlayın. Bu yöntem hem pratiktir hem de dijital ortamda gözünüzden kaçabilecek detayları fark etmenizi sağlar. Eskiz çalışmalar sayesinde kurguyu daha rahat ve daha hızlı bir şekilde çizebilirsiniz.

Eskiz
 • Eskiz çalışmaları bilgisayar ortamına aktarın ve gerekli düzenlemeleri yapın.

Logo tasarımınız için yaptığınız eskizleri düzenlemek, farklı boyutlar katabilmek ve üzerinde oynama yapabilmek için Photoshop ya da Illustrator gibi programlardan faydalanabilirsiniz. Bu programlar sayesinde tasarımı kalite kaybı yaşamadan elektronik ortama aktarabilirsiniz.

photoshop
 • Logoda kullanacağınız yazı tipi, okunaklı ve anlaşılır olmalıdır.

Özenle seçilmiş bir yazı tipi, logo tasarımının etkini kuvvetlendirmektedir. Yazı tipi (font) seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta yazı tipinin göze hoş gelmesi değil, okunaklı ve belirgin olmasıdır. Çok zayıf, çok süslü, gereğinden kalın ya da büyük yazı tiplerinden uzak durun.

Font
 • Gerekirse negatif alan kullanımından faydalanın.

Negatif alan, ilk başta göze çarpmayan ancak dikkatli bir şekilde bakıldığında algılanan alandır. Negatif alanın etkili bir şekilde kullanılması logonun başarısını artıracaktır. Örneğin aşağıdaki logoda H harfi, aşağı ve yukarı yönlü ok işaretlerinin negatif alanında yer almaktadır.

negatif alan
 • Logoda tercih edeceğiniz renkler, marka ile bütünleşebilmelidir.

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli diğer bir nokta ise logoda kullanacağınız renklerdir. Tercih edilecek renkler tasarıma hareket ve canlılık etkisi vermeli, logonun iletmek istediği mesaj ile bütünlük oluşturmalıdır.

Renk
E TICARET 1 scaled

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural

Alışveriş yapmanın en kolay yolu günümüzde e-ticaret ile yapılan alışverişlerdir. Birçok ürün seçeneği ve bu ürünleri diğer markalar ile karşılaştırmadaki kolaylıklar ve çeşitli taksitli ödeme seçenekleri ile insanları e-ticareti tercih etmelerine neden olmuştur. Bu kadar sık kullanılan e ticarette dikkat edilmesi gereken 5 altın kural şu şekildedir.

1. Ürünler Hakkında Yeterli Bilgilendirme
E-ticarette satışa sunduğumuz ürünün özellikleri hakkında tüketiciye yeteri kadar bilgi verilmesi gerekmektedir. Teknik olarak ürünün diğer modellerinden farkları, kullanılma alanları ve üründen en iyi nasıl faydalanılır hakkında tanıtıcı bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

2. Satın Alacağınız Ürün Hakkında Stok Bilgisi
E-ticarete milyonlarca insan aynı anda giriş yapabildiği için indirimli bir ürünün stoklarda tükenmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır. E-ticaret firmalarının ürünler hakkında stok bilgilerini muhakkak geçmeleri gerekmektedir. Böylece müşteriler ürünün stoklarda olup olmadığını anlayarak boşa ödeme yapmamış olurlar ve uzun süreler satın aldıkları ürünü beklemek zorunda kalmazlar.

3. Teslimat Süreleri Hakkında Bilgi
Satın almış olduğunuz bir ürünün sizlere ne zaman ulaştırılacağı konusunda bilgilere muhakkak yer verilmesi gerekmektedir. Müşteriyi cezbetmek için yanıltıcı süreler vermeyerek tüketicinin haklarına saygı gösterilmelidir. Anlaşmalı kargo firmalarının isimleri verilerek ürün takibi konusunda kolaylıklar sağlanmalıdır.

4. Satış Yapan Firma Hakkında Bilgilendirme
E-ticaret sitesinde satış yapan firma hakkında iletişim ve adres bilgilerinin kesinlikle bulunması gerekmektedir. Böylece tüketiciye karşı daha kurumsal ve güvenilir bir anlayış içerisinde olunduğu mesajı verilmektedir.

5. Ödeme Detayları Hakkında Bilgiler Vermek
Bir ürünün satışa sunarken mutlaka vergiler dâhil fiyatını koymak gerekmektedir. Ürün hakkındaki ödeme ve taksitlendirme seçenekleri ile hangi kredi kartlarına kaç taksit yapıldığı konularında bilgilendirmeler muhakkak yapılmalıdır.

ads

AdWords Performansınızda Artışa Neden Olacak 8 Optimizasyon Taktiği

AdWords Performansınızda Artışa Neden Olacak 8 Optimizasyon Taktiği

PPC optimizasyonu arama motoru reklamcılığının önemli yapıtaşlarından biridir. Reklamverenler ve reklamları yöneten taraf reklamların hem performansının yüksek hem doğru hedef kitleye ulaşmasını ve hem de dönüşümün yüksek olmasını ister. AdWords’te yapacağınız optimizasyonlar ile bu hedefler hayal değil.

1- Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler arama motorundaki sihirli silahlarınızdır. Eğer ki anahtar kelimeler etkisiz ise reklamınız da o derece de etkisiz olacaktır ve boşuna para harcamaktan öteye geçemeyeceksiniz demektir.

Anahtar kelimeleri benzer temalara bölmeli ve en fazla 15 tane anahtar kelime olacak şekilde reklam gruplarına ayırmanız faydalı olacaktır. Böylelikle hem reklam performanslarınızdaki kontrol seviyeniz hem de herhangi bir ters durumda müdahale etkiniz daha yüksek olacaktır.

2-Arama Terimleri ve Negatif Anahtar Kelimeler

Reklam kampanyanızı hazırlarken aklınıza tüm anahtar kelimeler gelmemiş olabilir. Kampanyanızın doğru kurgulandığını yorumlayabilmenin yollarından biri de Google Adwords eğitimlerinde öğrendiğimiz arama terimlerine göz atmaktır. Anahtar kelimeleriniz ve eşleme türlerinizi doğru seçilmişse arama terimlerinde bir sürpriz ile karşılaşma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Ancak gözden kaçırmamanız gereken bir durum var ki kullanıcıların bazıları çok ilginç arama terimleri kullanarak reklamınızı tetikleyebilir. Eğer ki arama terimlerindeki anahtar kelimeler reklam kampanyanızla uyumluysa anahtar kelime olarak eklemeniz, eğer değilse negatif anahtar kelime olarak eklemeniz kampanyanız için faydalı olacaktır.

3- Google Görüntülü Reklam Ağı’nda Negatif Anahtar Kelime Kullanmak

Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki kampanyalarda da anahtar kelime ve negatif anahtar kelimeler yüklemek mümkün. Negatif anahtar kelimeler yükleyerek o kelimeleri içeren web sitelerinde reklamlarınızın görüntülenmesini önleyebilirsiniz. Böylelikle hem görüntülenme sayınızda artış gözlenmez hem de daha doğru bir hedef kitleye yönelebileceğinizden tıklanma oranınızda artış görüntülenecektir.

4- Reklamları Gruplara Bölmek

Reklam kampanyalarında benzer reklamları aynı temalı reklam gruplarında takip etmek faydalı bir stratejidir. Böylelikle hem reklamların kalite puanları daha yüksek olacak hem de optimizasyon sürecinde daha etkili çözüm yolları bulabilirsiniz.

5- Mobil Uygulama ve Oyun Reklamları

Google Görüntülü Reklam Ağı yardımıyla mobil uygulama ve oyunlarda reklam çıkmanız mümkündür. Bu alanda bir reklam kampanyası yayınlayarak mobil kullanıcıları hedefleyen reklamlar ile onların ilgisini çekerek başarılı bir reklam kampanyasına imza atabilirsiniz.

Ya da mobil uygulama ve oyunları reklam kampanyanızdan hariç tutarak daha özel bir hedefleme yapabilirsiniz.

6- Konum Hedefleme

Özellikle hizmet sağlaması vaat eden reklamlarda konum hedefleme çok önemli bir optimizasyon yapmış olacaksınız. Hizmet alanı kısıtlı ya da gönderim imkânı olmayan bir işletme olduğunuzu varsayalım, eğer ki çevrenizi hedeflerseniz müşterinize ulaşmakta bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bir başka açıdan bakmak gerekirse, yerel işletmelerin yanı sıra büyük bir işletmenin ya da arama hacmi yüksek bir ürünün en çok hangi bölgelerde arandığı gibi soruların cevaplarına konumlarda ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem bütçenizi daha etkin yönetir hem de dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

7- Dönüşüm

Dönüşüm, AdWords kampanyalarının en önemli metriğidir. Öncelikle sormanız gerekenler;

 • Dönüşüm takip kodum çalışıyor mu?
 • Dönüşüm maliyeti ile işletmenin kazancı uyuşuyor mu?
 • Dönüşüm etiketim doğru sayfada mı?
 • Çok fazla dönüşüm izliyor muyum?

Çok fazla ya da farklı dönüşüm işlemini takip etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada dönüşüm kodlarınızı doğru ayarlamanız kampanyanızın takibi ve optimazyonu için hayati önem taşır.

8- Bütçeler

Kampanyaların maalesef ki sonsuz bütçeleri yoktur. Bunu göz önünde bulundurarak elinizdeki bütçe ile en etkili kampanyayı nasıl yönetebiliriz sorusuna doğru cevaplar verilmesi çok önemlidir.

Marka bilinci oluşturulmak isteniyorsa Google Görüntülü Reklam Ağı’nda BGBM teklifinin kullanılması mantıklı olabilir.

Dönüşümden gelecek kara önem veriliyorsa ROAS teklifleri kullanılabilir.

Bütçenizi doğru idare edebilmek için optimizasyonlarınıza önem vermelisiniz ve kampanyanızı kurarken işletme hedeflerinizi doğru tanımlamanız gerekmektedir.

5000590

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı nedir?” veya “web tasarım nedir?” sorusuna tek bir kısa cevap verecek olursak; Web tasarımı; görseller ve metinlerden oluşan web sayfası içeriklerinin web sitesi ziyaretçilerine bir düzen içerisinde sunulmasıdır. Web sitesi tasarımı, web tasarım projesi veya web sitesi yapımı gibi tanımlar da, web tasarımı ile eş anlamda kullanılır.

Web tasarımı yapabilmek için öncelikle bir projeye ihtiyaç vardır. Firma, şahıs, marka veya ürün projenin esas konusunu oluşturur. Örneğin; doktor veya diş hekimi web sitesi, firma web sitesi, otel web sitesi, sağlık merkezi veya hastane web sitesi bir web tasarım projesidir. Buradan da anlaşıldığı gibi web tasarım kişi, kurum veya kuruluşları tanıtmak amacıyla yapılan, web sitesi sayfalarını kodlama, düzenleme ve internet ortamında yayınlama çalışmalarının tümüdür. Bu çalışmaları yapan uzman kişilere web tasarımcı, web tasarımcısı veya web master denir.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Bir web sitesi yayınlanmadan önce birçok aşamadan geçer.

 • Projenin Belirlenmesi
 • Kurumsal Kimlik Çalışması
 • Grafik Tasarım Çalışması
 • Web Sayfalarının Kodlaması
 • İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonu
 • Web Sitesinin Test Süreci
 • Web Sitesinin Yayınlanması

Bu aşamalar da kendi içerisinde daha detaylı çalışmaları barındırır.

Projenin Belirlenmesi

Web Tasarım Projesinin Belirlenmesi

Proje belirlenirken ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur. Web sitesinin yapılış amacı, kişi yada kurumu tanıtmak olabildiği gibi firmanın ticari faaliyetlerini ön plana çıkarmak da olabilir. Bu noktada kapsamlı rakip firma analizleri yapılır. Proje belirlenirken web sitesinin yapılış amacı ve web sayfası içeriklerinin neler olacağı netlik kazanır.

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal kimlik çalışması, web tasarım projesi hayata geçmeden önce tamamlanması gereken çalışmalardır. Örneğin; firma logosu kurumsal kimlik çalışmasının bir parçasıdır. Web sitesinde kullanılan renkler firmanın kurumsal renkleri ile doğru orantılı olmalıdır. Logo, renk, slogan, vb. kurumsal kimlik öğeleri web tasarımında kullanılan en önemli unsurlardır.

Grafik Tasarım Çalışması

Grafik tasarım çalışmalarında, kurumsal kimlik çalışmaları esas alınır. Adobe Photoshop gibi piksel tabanlı resim ve fotoğraf düzenleme programları kullanılarak web sayfalarının görsel tasarımı yapılır. Web sayfalarında kullanılacak resim, fotoğraf, grafik gibi görseller özenle hazırlanarak uygun ve doğru yerlerde konumlandırılır.

Web Sayfası Kodlaması

Web Sayfası Kodlaması

Web sayfalarının kodlaması sürecinde HTMLCSSJavaScriptSQLPHPPython ve ASP gibi çeşitli programlama dilleri kullanılır. Google ChromeMozilla FirefoxOpera veya Internet Explorer gibi internet tarayıcılarının web sitelerini görüntüleyebilmeleri için web sayfalarının bu dillerde kodlanması gerekir. Grafik tasarımı, web sayfalarının kodlaması ve web sayfası içeriklerinin oluşturulması sonucunda web sitesinin genel yapısı ve görünümü ortaya çıkar.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Entegrasyonu

İçerik Yönetim Sistemi (CMS), web sitesi sahibinin web sayfalarına fotoğraf, resim, tablo, grafik, video, metin, vb. içerikleri ekleyip çıkarmasını sağlayan yazılımlardır. CMS yazılımları, web sitesi sahibinin web tasarımcıya bağlı kalmadan site içeriğini güncelleyebilmesini sağlar. Bununla birlikte günümüzde, CMS yazılımları sadece web sitelerinin güncellenmesi için kullanılmamaktadır. Bir çok web tasarım hizmeti veren firma veya freelance tasarımcılar, web tasarım çalışmalarında CMS yazılımlarından faydalanarak hizmetlerini sunabilmektedir. CMS yazılımları, CMS yazılımlarının özellikleri, kullanım alanları ve faydaları oldukça kapsamlı bir konu olmakla beraber ayrı bir başlık altında incelenebilir.

Web Sitesinin Test Süreci

Web tasarım çalışmalarının doğru şekilde yapılıp yapılmadığını gösteren bu süreçte, eksik veya fazla yapılan çalışmalar belirlenir. Web sitesinde bulunması gereken ancak gözden kaçan detaylar olabilir. Bu bazen teknik bir konu bazen de görsel veya metin odaklı içerikle ilgilidir. Test aşamalarında web sayfalarının görsel durumu, mobil cihazlardaki görünümü, sayfa açılış hızları, vb. konular üzerinde gerekli kontroller gerçekleştirilerek, web sitesinin çalışma performansı optimal seviyeye getirilir.

Web Sitesinin Yayınlanması

Web Sitesinin Yayınlanması

Elbette web tasarım aşamaları içerisinde ifade edilebilecek farklı konular da vardır. Ancak en basit anlatımla bir web tasarım projesi bu süreçlerden geçer. Kapsamlı ve detaylı çalışmalar sonucunda web sitesi yayına hazırdır. Web sitesinin yayınlanabilmesi için domain olarak adlandırılan alan adına ve web sitesi sayfalarının barındırılacağı bir hosting hizmetine ihtiyaç vardır. Alan adı ve hosting hizmeti alındıktan sonra web sitesi yayınlanır. Web sitesi yayına alındıktan sonra arama motorlarına her bir web sayfasının tanımlandığı site haritasını göndermek gerekir. Google Arama Motoru günümüzde en çok kullanılan arama motorudur. Web sitesi yayına alındıktan sonra web sitesine ait site haritası Google’a gönderilir. Web sitesi indekslenerek Google arama sonuçlarında ziyaretçiler tarafından görüntülenir.

Web Tasarımı Neden Yapılır?

Web Tasarımın Faydası

Web tasarımının temel amacı, web sitesi ziyaretçilerine ve web sitesinin sahibine karşılıklı fayda sağlayacak bir platformun oluşturulmasıdır. Karşılıklı fayda sağlayan bir proje amacına ulaşmıştır. Ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürünü tanıyan, beğenen ve satın almak isteyen bir ziyaretçi buna güzel bir örnektir.

Web tasarımı çok çeşitli amaçlar doğrultusunda projelendirilir.

 • Kurumsal tanıtım amaçlı web siteleri
 • Ticari ürün satış ve tanıtım web siteleri
 • Kişisel blog web siteleri
 • Haber web siteleri
 • Sosyal medya web siteleri
 • Online satış veya E-ticaret web siteleri

“Web tasarım projeleri ister ticari amaçlı isterse de tanıtım odaklı olsun; en nihayetinde kurumsal kimliğinize değer katar.”

Teknolojinin hızla geliştiği, ticaret dinamiklerinin tamamen değiştiği, tanıtım faaliyetlerinin ve aktivitelerinin çeşitlilik kazandığı bu dönemde web tasarım çalışmaları da büyük bir ivme yakalamıştır. Web tasarım çalışmalarının planlama ve geliştirme süreçleri yeni bir boyut kazanmıştır. Günümüzde, firmaların potansiyellerini arttırmak, büyümek ve daha çok kazanç elde etmek için teknolojiye duydukları ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Çoğu zaman web tasarım fiyatlarından daha ziyade ortaya çıkacak projenin kalitesi göz önünde bulundurulur. Kimileri yüksek teknolojiye ayak uydurarak ilerlerken kimileri bu trene henüz binmemişlerdir. GoogleFacebookInstagramTwitterYoutube gibi web dünyasının liderleri, sayamayacağımız kadar özellikler içeren hizmetleriyle web tasarım ve web yazılım sektörlerine de büyük katkı sağlamıştır.

aa

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz, günümüz teknoloji dünyasında geleneksel medyaya göre daha avantajlı ve tercih oranı yüksek pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama yöntemi bir firmanın ya da markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen addır. Günümüzde en yeni en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemidir. Dijital kanalları kullanan bu verimli pazarlama yönteminin önde gelenleri internet, sosyal medya ve mobil platformlardır.

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %50 aktif olarak interneti kullanmakta bu da güncel satış tekniklerindeki dönüşümün sebebini açıkça ortaya koyuyor. E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından alternatif yöntemleri seçerek ürünün satışını yapar. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel ve yeni dünyaya uyum sağlıyor.

Dijital pazarlamayı önemsemeyen bütçe ayırmayan büyük ve orta ölçekli işletmeler satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşebilir. Dijital pazarlama ve dijital kanallar aracılığıyla kendinizi gösterip, markanızı tanıtabilir satışlarını arttırabilir, müşterilerinizle sistematik bir ilişki kurabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

 • İnternet sitelerinde
 • Sosyal medya kanallarında
 • Blog postlarında
 • İnfografiklerde
 • Online PR çalışmaları
 • Online broşür ve katalogları
 • Logo, font ve renk gibi marka değerlerinde
 • Etkileşimli araçlarda
Dijital Pazarlama Teknikleri

İçerik Pazarlama Teknikleri

aDijital pazarlamada içerik pazarlama aslında markanızın için hikaye anlatımıdır. İçerik açık mesaj içeren her şey olabilir dikkat çekici resimler videolar yada haberler. İyi bir hikaye, etkili bir içerik barındırırken, özgün, dinamik ve paylaşılabilir olmalıdır. İçerik pazarlama birebir ilişkiniz bulunmayan farklı tüketici grupları için hikayenizi veya mesajınız için daha geniş kitlelere ulaşabilmenize büyük bir olanak sağlar. İçerik ne kadar iyi etkili olursa olsun, sık görülme gerçekleşmiyorsa etkili olmayacaktır.

Sosyal Medya Araçları

aaSosyal medya, markanızı insanlaştırmak, eş zamanlı olarak hedef kitleyle iletişim kurmak için en iyi pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Etkili ve güçlü dijital pazarlama stratejisi Facebook, Twitter, LinkedIn, Google, Pinterest ve Instagram olmak üzere pazarlama için uygun tüm sosyal medya mecralarını içerir. Bu araçların her birinin etki alanı ve amacı farklıdır. Bundan dolayı pazarlamada sosyal medya hayati önem taşır.

Mobil Araçlar

aaaAkıllı telefon, tablet vb. gibi çeşitli mobil formatlı araçlar için tasarlanmış web sitenizin olması işletmeniz için rekabet ortamını sağlar. Hedef kitlenin istek ve davranışlarının ne anlama geldiğini anlamak, gerekli olanı en üst düzeye çıkarmak için hedef oluşmayı sağlayan hareketli pazarlama tekniği size olanaklar sağlar.

Site İçi Kampanya, Promosyon

aaaa

 

Kullanıcıları tetikleyen ve harekete geçirip alışveriş yapmasını sağlayan kampanya ve promosyonlar iyi bir dijital pazarlama tekniğidir. Siteniz aracılığıyla hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize sunacağınız kampanyalarla satışınızı arttırabilir müşteri ziyaretlerini kara dönüştürebilirsiniz.

Hedefleme

aaaaaPotansiyel hedef kitlenin zihninde markanızı ve ürününüzü tutmak için basit güçlü bir yol olan pazarlama tekniği çerez yerleştirme yoluyla müşterileri izleyip onlara web site ağı üzerinden ürün reklamı göstermeye yarayan hedefleme yöntemidir.

3675555

Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google aracılığıyla ulaşılabilen hemen her yerde reklam yayınlamanızı sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. Pek çok arama motoru bu hizmeti sunsa da Google’ın Türkiye’de açık ara en çok kullanılan arama motoru olması, bu hizmeti e-ticaret siteleri için daha önemli hale getirmektedir.

Kullanıcılar satın alacakları ürünleri, gidecekleri yerleri ve belirli konularda ne yapacaklarını Google’da ararlar. Google Ads aracılığıyla verilen reklamlar; reklam veren sitenin ürün ve hizmetlerini alakalı aramalarda veya konumlarda gösterilmesine yardımcı olur. Hem masaüstünde hem de mobilde kullanılması mümkün olan bu hizmet ile web sitenize ziyaretçi çekebilir, potansiyel müşteriler ile iletişime geçilebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Reklam performansının kolay ölçülebilir olmasıyla da e-ticaret sitelerine cazip gelen Google Ads, reklamlarınızın ne gibi etkiler yarattığını da size söyler. ROAS metriği hesabı yapabilmenin mümkün olduğu bu sistemde, elde ettiğiniz kazancın reklam maliyetine olan oranını görebilir ve gelecekteki reklam stratejilerinizi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Farklı reklam modellerini bir araya getiren Google Ads, e-ticaret işletmelerinin büyümesine katkıda bulunan bir hizmettir. Bu hizmet ile reklam vermek isteyen kişi ya da kurum başlık, reklam metni, görsel, bağlantı (URL) gibi detayları girerek basitçe reklam oluşturabilir. Fakat bu işin de incelikleri vardır ve verilen reklamın gider kalemi değil, gelir kapısı olmasını sağlamak için bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Google Ads kullanımında reklamın gösterileceği ülke ve şehir, gün ve saat, yaş ve cinsiyet gibi demografik ayarlamalar da yapılabilir. İhtiyaçlar ve hedef kitle doğrultusunda en ideal reklam modelini seçmek ve tüm detayları titizlikle ayarlamak, Google Ads ile minimum maliyet, maksimum kazanç sonucuna ulaşmanın temel prensiplerindendir. Google Ads reklamları arama motorunun sonuç sayfasında, haritalarda, Gmail’de, Google Play’de, YouTube’da ve web sitelerinin reklam için ayrılmış bölümlerinde gösterilir.

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads, standart bir metin ya da görsel ile reklam vermenin çok daha ötesinde bir hizmettir. Sunduğu reklam modelleri ile her sektörden kullanıcının genel ya da spesifik bir hedef kitleye, doğru görüntü, ses ve metinle ulaşmasına olanak tanır.

Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamları, e-ticaret sitenizdeki ürün ve hizmetleri, arama motorunun alışveriş sekmesi aracılığıyla potansiyel müşterilere ulaştıran servistir. Bu reklam modeli için bir Google Merchant Center hesabına ihtiyacınız vardır. E-ticaret sitenizdeki ürünlerin görsellerini, fiyatlarını, özelliklerini ve varsa indirim oranlarını Merchant Center’a girmeniz halinde, ilgili bir aramada sizin ürünleriniz de gösterilir.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, belirlenen anahtar kelimeler dahilinde yapılan aramalarda, e-ticaret sitenizi ilk sıralarda gösteren sistemdir. Metin temelli bu reklamlar tüm web sitelerinin en sık kullandığı modellerden biridir.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama reklamları, marka bilinirliğini artıran ve geçmişteki kullanıcılara ürün ya da hizmeti hatırlatan bir sistemdir. Bu reklam modeli ile e-ticaret sitenizle daha önce etkileşimde bulunmuş kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Reklamlarınız Google’da ya da iş ortağı web sitelerde geçmişteki kullanıcılarınızın karşısına çıkar.

Görüntülü Reklam Ağı

Adından da anlaşılacağı üzere görsel temelli reklam kampanyalarını kapsayan görüntülü reklam ağı modeli, doğru hedef kitleyi bulmak için etkili bir yöntemdir. Görüntülü reklamlar web sitelerinde, YouTube’da, Gmail’de ve mobil uygulamalarda kullanıcılara gösterilir.

Youtube Reklamları

Son yılların yükselen trendi YouTube, reklam yayınlamaya en elverişli mecralardan birisidir. YouTube reklamları video başlangıçlarında, yayın içinde ya da videonun yan tarafındaki reklam alanında gösterilir. Atlanabilir ve atlanamayan türleri bulunmakla birlikte büyük çoğunluğunu video formatındaki reklamlar oluşturur.

Google Ads İle Yeniden Pazarlama Reklamları Nasıl Yapılır? Yeniden Pazarlama Reklamları Neden Önemlidir?

Google Ads yeniden pazarlama reklamlarını, e-ticaret sitenizden alışveriş yapmadan çıkan potansiyel müşterilerinizi çekmek ve mevcut müşterilerinizi yeniden alışveriş yapmaya teşvik etmek amacıyla kullanabilirsiniz. Diğer reklam modelleri ile bağlantılı bir şekilde çalışır ve seçtiğiniz türdeki reklamlar yeniden gösterilir.

Google Ads ile yeniden pazarlama yapmanın birden fazla yöntemi vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Geçmişteki ziyaretçilerin, farklı uygulama ve web sitelerine göz attıkları sırada reklamlarınızı gösteren standart yeniden pazarlama,
 • Kullanıcıların daha önce görüntüledikleri ürün veya hizmeti spesifik olarak içeren reklamlarınızı gösteren dinamik yeniden pazarlama,
 • Geçmişteki ziyaretçilerin e-ticaret sitenizden ayrıldıktan sonra, Google’da arama yaptıkları sırada reklamlarınızı gösteren arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama,
 • Videolarınızla etkileşime geçmiş olan kullanıcılara YouTube’a, web sitelerine ya da uygulamalara göz attıkları sırada reklamlarınızı gösteren video yeniden pazarlama,
 • Müşteri eşleştirme yöntemi ile mevcut müşterilerin verdiği iletişim bilgilerini içeren liste aracılığıyla, Google’da oturum açan kullanıcılara, farklı Google ürünlerinde reklam gösteren müşteri listesiyle yeniden pazarlama.

Yeniden pazarlama reklamları doğru zamanda, doğru kişiye erişim için oldukça önemlidir. Satın alma olasılığı olan kullanıcıların karşısına reklamlarınızın çıkması, bu olasılığın oranını yükseltir. Ayrıca doğrudan sizi arayan fakat sitenizin ya da ürününüzün adını hatırlayamayan kullanıcıların da işlerini kolaylaştırarak ki tarafa da fayda sağlar.

Bu reklam modeli, alışveriş konusunda kararsız kalan müşterilerin karar vermesine de yardımcı olur. Örneğin sepetine bir ürün eklemiş fakat henüz satın alma gerçekleştirmemiş kullanıcıya sepeti hatırlatarak satın almaya teşvik eder. Bu sayede müşterilerinizin, e-ticaret sitenizden eli boş çıkma ihtimali en aza iner.

Google Ads Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir?

Google Ads arama ağı modeli, reklamlarınızı çok yüksek bir trafik hacmi olan aram sonuçları ağında göstermenizi sağlar. Satışları artırabilen, potansiyel müşterileri çekebilen ve e-ticaret sitenizdeki trafik elde etmenizi sağlayan arama ağı reklamları, alaka düzeyi yüksek bir yöntemdir. Birkaç adımda arama ağı reklamı vermek mümkündür.

Google Hesabı Oluşturmak

Arama ağı reklamı verebilmek için Google Ads hesabına, Google Ads hesabı için de Google hesabına ihtiyacınız vardır. Google hesabı oluşturmak için “Oturum Açma” sayfasında gidin, “Hesap oluştur”u tıklayın ve gerekli alanları doldurarak ilerleyin.

Bir Google hesabınız oluşturduktan sonra Google Ads ana sayfasına giderek sağ üst köşedeki “Oturum Aç”a tıklayın. Oluşturduğunuz Google hesabı ile giriş yaparak Google Ads’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Arama ağı reklamları, anahtar kelime eşleşmeleri ile çalışır. Kampanya oluştururken belirlediğini anahtar kelimenin Google’da aratılması halinde çıkan sonuçların arasında reklamınız gösterilir. Anahtar kelime eşleşmeleri üç farklı şekilde çalışır ve tercih sizindir.

Tam eşlemede belirlediğiniz anahtar kelime ile aynı anlamı taşıyan aramalarda reklamınız gösterilir. Sıralı eşlemede ise reklamınızın gösterileceği aramalar, anahtar kelimeniz ile aynı anlamı içeren aramalardır. Eşleme türü belirtmemeniz halinde otomatik olarak geniş eşleme aktif hale gelir ve reklamınız, anahtar kelimeniz ile alakalı tüm aramalarda kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Kampanya Ayarları

Bu adımda hedef kitlenizi, bütçenizi ve reklam uzantılarınızı belirleyerek kampanyanızı geliştirebilirsiniz. Hedef belirlerken ürünü satın alabilecek, e-ticaret siteniz ile ilgili bilgi edinmek isteyebilecek ve sitenizi ziyaret edebilecek kitlelere yönelmeniz daha faydalıdır. Ayrıca konum ayarları da yapabilir ve hedefinizi daha spesifik bir hale getirebilirsiniz. Görüntülü reklam ağı kutusunu işaretlerseniz, reklamlarınız arama sonuçları ile birlikte diğer web sitelerinde de gösterilir.

Hedefleme ile reklamlarınızı görebilecek kitleyi belirleyebilirsiniz fakat reklamın kaç kişiye gösterileceği, bütçeniz ile alakalıdır. Google sizden günlük bütçe girmenizi ister. Belirleyeceğiniz bütçe, bir aylık periyottaki günlük ortalama reklam harcamanızı gösterir. Bütçenizin nasıl harcanacağına da siz karar verebilirsiniz. Satış için “Dönüşümler”, web sitesi trafiği için “Tıklamalar”, daha sık reklam gösterimi için “Gösterim Payı”nı seçebilirsiniz.

Reklam Metni Hazırlamak

Reklamınızda kullanacağınız metnin reklamınız ile alakalı, açık ve net, teşvik edici ve ilgi çekici olması gerekir. Metinde e-ticaret sitenizi farklı kılan “ücretsiz gönderim”, “ürün çeşitliliği” gibi detaylara yer vermelisiniz. İndirim, kampanya, hediye gibi tekliflerinizden bahsetmelisiniz. “Satın alın”, “Hemen arayın” gibi harekete geçirici mesajlar ile birlikte anahtar kelimelerinize yer vermeyi de unutmamalısınız.

Reklam Uzantılarının Ayarları

Reklam uzantıları ise mevcut ya da potansiyel müşterileriniz ile reklam yoluyla iletişime geçmenizi sağlar. Arama ağı reklamınıza ekleyeceğiniz uzantılar sayesinde, reklamınızı gören kullanıcılar sizinle iletişime geçebilir. Hedef kitlenize ve ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz uzantılar şöyledir:

 • Site bağlantısı
 • Açıklama metni
 • Telefon
 • Ek açıklamalı snippet
 • Uygulama
 • Mesaj
 • Promosyon
 • Potansiyel müşteri formu
 • Fiyat
 • Yer

Google Ads Dönüşüm Kodları

Google Ads’in en önemli özelliklerinden birisi, dönüşüm izlemedir. Dönüşüm izleme ile reklamlarınızı görüntüleyen kullanıcıların neler yaptıklarını görebilirsiniz. Kullanıcıların satın alma, uygulama indirme, iletişime geçme gibi eylemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için reklamlarınıza dönüşüm izleme etiketleri, yani birtakım kodlar eklemeniz gerekebilir. Bu adımda bir profesyonelden yardım almanız önerilir.

Google Ads Faturalandırma Ayarları

Google Ads arama ağı reklamı vermek sonuç itibariyle ticari bir işlemdir ve faturalandırılması gerekir. Faturalandırma kurulumu ödeme yöntemi belirlenmesi, aylık faturalar oluşturulması ve belge dağıtım adreslerinin girilmesi için yapılır. Google Ads hesabınızın “Faturalandırma Ayarları” aracını kullanarak gerekli bilgileri girebilir ve kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Reklamları Nasıl Verilir?

Görüntülü reklam ağı reklamı vermek, “duyarlı görüntülü reklamlar” uygulaması ile kısmen otomatik hale gelmiştir. Görüntülü reklam ağına kolayca reklam verebilmek için reklam metni, resim ve logo eklemeniz yeterlidir. Google, optimizasyon özellikleri ile görüntülü reklam ağı reklamlarınızın performansını artırır.

Reklamlarınızın nasıl görüneceğini kendiniz belirlemek istiyorsanız, bir reklam görseli oluşturup yükleyerek “yüklenen resim reklamlar” yönteminden faydalanabilirsiniz. YouTube için video reklamlar, Gmail için de gelen kutusunun üst kısmında yer alan genişletilebilir reklamlar oluşturabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı reklamı vermek için Google Ads hesabınızda oturum açtıktan sonra “Tüm kampanyalar > Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları > Reklamlar ve uzantılar > Reklamlar” adımlarını takip edebilirsiniz.

Google Ads Yeniden Pazarlama Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Yeniden pazarlama reklamları oluşturmak için bir yeniden pazarlama kitlesi listesine ihtiyacınız vardır. Bu noktada Google’ın sizin için otomatik olarak oluşturduğu listeleri kullanabilir ya da kendi listenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca ilk adımda yeniden pazarlama reklamlarında desteklenen bir kampanya türü seçmeniz gerekir.

Kampanya türünü seçtikten sonra Google Ads ekranından araç simgesini tıklayabilir, “Paylaşılan kitaplık > Kitle yöneticisi” konumuna gidebilir ve kitle listesi seçip hedef ayarlarınızı belirleyerek yeniden pazarlama reklamınızı oluşturabilirsiniz.

OtoPilot İle Reklam Hesabı Kurulumu Nasıl Yapılır?

IdeaSoft olarak geliştirdiğimiz OtoPilot ile e-ticaret sitenizin reklam süreçlerini çok daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. OtoPilot Akıllı Reklam Otomasyonu, Google Ads ve Google Merchant Center hesaplarını sizin yerinize kurarak işleme başlar.

Dönüşüm kodlarının eklenmesinden sonra Google Ads ve Merchant Center hesapları birbirine bağlanarak ürünler aktarılır. Kampanyalar oluşturulur ve optimize edilmiş alışveriş ve dinamik arama sonucu reklamları ile satış performansı maksimuma çıkar. Üstelik tüm bu adımlar sadece tek tıklamanız ile gerçekleşir.

Reklam Vermeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Google Ads üzerinden reklam vermek son derece kolay bir hale gelmiş durumdadır. Fakat yine de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Satışlarınızı sadece reklam vererek değil, ancak “doğru” reklam vererek artırabilirsiniz. Bunun için sağlam temeller üzerine kurulmuş bir ön çalışma yapmak faydalı olabilir.

Reklam Verme Hedefinizi Belirleyin

Reklam vermeden önce, neden reklam verdiğinizi bilmelisiniz. Bu noktada vereceğiniz reklamdan elde etmek istediğiniz temel sonuca göre bir hedef seçmelisiniz. Seçeceğiniz hedef ürün satışı ya da web sitesi trafiği olabilir.

Rakiplerinizin Durumunu İnceleyin

E-ticaret, rekabetin yüksek olduğu bir ortamdır ve rakiplerinizin durumundan haberdar olmanız, daha etkili reklam stratejileri izlemenize yardımcı olur. Rakiplerinizin durumunu incelerken Google Ads hesabınız ile ulaşabileceğiniz açık artırma bilgileri istatistiklerine göz atabilirsiniz. Ya da reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeleri Google’da aratarak hangi firmalar ile rekabet edeceğinizi ve onların reklam içeriklerini görebilirsiniz.

Reklam Bütçenizi Optimize Edin

Google Ads, reklam bütçenizi optimize edebileceğiniz bir alan sunar. Bu adımda, reklam verme hedeflerinizi göz önünde bulundurarak bir optimizasyon gerçekleştirebilirsiniz. Bütçenizi reklamların gösterim, satış ya da trafik çekme odaklı olmasını ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Google Ads Kitle Hedefleme Nedir?

Google Ads kitle hedefleme, reklamlarınızın doğru kişi gruplarına gösterilmesini sağlayan bir uygulamadır. Kitle hedefleme sayesinde reklamlarınızın ulaşacağı kullanıcıları ilgi alanları, yaptıkları aramalar, alışkanlıklar, demografik özellikler ve e-ticaret siteniz ile yaptıkları etkileşimler doğrultusunda belirleyebilirsiniz.

Kitle hedefleme listeleri, Google’ın sahip olduğu veriler ile oluşturduğu kullanıcı gruplarını içerir. Pek çok farklı değişkene uygun kitle hedefleme yapmak mümkündür. Söz konusu listeler “araç satın almak isteyenler”, “üniversite mezunları”, “evlilik” gibi spesifik konular dahilinde de belirlenebilir.

Google’ın otomatik kitlelerini kullanabilmenin yanında kendi kitlenizi de hesabınıza yükleyebilirsiniz. Google Analytics ürünü sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcıları Ads hesabınız üzerinden hedefleyebilirsiniz. Elinizde bulunan e-mail veya telefon numarası gibi listelerinizi de Ads hesabınıza yükleyerek hedef kitlenize reklam gösterimi yapabilirsiniz.

logooo

Sosyal Medya Yönetimi için 10 Püf Noktası

Sosyal Medya Yönetimi için 10 Püf Noktası

Sosyal medya hesap yönetimi günümüzde oldukça popüler ve profesyonellik isteyen bir meslek haline geldi. Artık biliyoruz ki sosyal medyayı yönetmek; hedef kitleye ve potansiyel müşterilere ulaşmak, marka bilinirliği ve bağımlılığı yaratmak, müşteri memnuniyetini sağlamak açısından önemli bir pazarlama aracı.  Bu pazarlama aracını iyi kullanmak nasıl bir markayı başarıya götürmekteyse, kötü kullanmak ya da hiç kullanmamak da bir o kadar başarısızlığa götürebilmekte. Ultimatif Ajans olarak bu makalemizde; “sosyal medya yönetimi nasıl yapılır, sosyal medya hesap yönetiminde bilinmesi gerekenler nelerdir,  sosyal medya danışmanlığı almak gerekli midir?” gibi sorularınızı cevaplayacağız.

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir?

blur close up electronics 927629%20(1)

İşte size sosyal medyayı etkili kullanmak için önemli ipuçları:

1. Etkili ve Özgün İçerikler ile Algı Yönetimi Yapmak

blurred background cellphone communication 1092671%20(1)

Bir markanın, ürün ve hizmetlerine karşı algı oluşturarak mevcut ve potansiyel müşterilerinin algısını yönetmesi; “arama motorlarında üst sıralara yükselmesi ve markalaşması” adına önemli bir adımdır. Bunu yapabilmek için de; etkili ve özgün içerikler ile doğru tanıtım gerekmektedir. Tanıtım için sosyal medya hesapları olmazsa olmazlar arasında yer alırken, bu hesapları şirket bünyesinde profesyonel olarak yönetecek kişilerden ya da bu yönetimi yapacak sosyal medya ajanslarından yararlanmak, algı yaratan anahtar kelimeler seçmek; önem teşkil etmektedir.

2. Diyalog Yönetimi ile Marka Sadakati Yaratmak

Sosyal medya, müşterilerle birebir diyalog kurmanın yolunu açmaktadır ve müşteri ilişkileri yönetiminin yerini diyalog yönetimi almaktadır. Böylece hedef kitleden, takipçilerden doğrudan geri dönüş almak, alınan dönüşlere göre analiz yapmak, onların ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik hamleler yaparak müşteri sadakatini sağlamak mümkün hale gelmektedir.

3. Reklam Yönetimi Yapmak

Şirketler için çok önemli olan bir diğer konu da reklam yönetimidir. Doğru reklam sayesinde internet üzerinden düşük bütçe ile milyonlarca kişiye kısa sürede ulaşmak mümkün olmaktadır. Görsellerden, videolardan faydalanarak kısa fakat etkili reklamlar yaratmak işe yaramaktadır ancak sürekli reklam yapmaktan da kaçınmak gerekmektedir. Her daim reklam içeren paylaşımlar, keyifli vakit geçirmek için sosyal medyada var olan kişileri rahatsız ederek takibi bırakmalarına sebep olacaktır.

4. Detaylı Verileri Analiz Ederek Strateji Belirlemek

analysis coffee communication 1493370

Sosyal medya hesabı yönetmek konusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında, elde edilen verilerin detaylıca incelenip analiz edilmesi ile analiz sonuçlarına uygun strateji belirlenmesi de yer almaktadır.

5. Uygulamalardan Yararlanmak

Sosyal medya yönetimi yaparken Hootsuite, Buffer, Do Share, Friends Me, Sprout Social gibi uygulamaları kullanarak içeriklerin hangi gün, hangi saatte, hangi sosyal medya hesabında paylaşılacağını belirlemek, sıralamaya sokmak, Analytics raporlarını görüntülemek, buna göre analiz ve  planlama yapmak mümkün olmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde firmalar hem zamandan hem de emekten tasarruf etmektedir.

6. Paylaşım Saatlerini Doğru Seçmek

analogue classic clock face 280264

Sosyal medyada sadece etkili ve özgün içerik yaratmak yeterli olmamaktadır, bu içerikleri doğru zamanda paylaşmaya da özen gösterilmelidir. Doğru zamanlama sektöre, hedef kitleye göre farklılık gösterir. Yapılan araştırmalardan faydalanarak en çok erişim ve etkileşim alınan gün ile saatlere ulaşmak mümkün olmakla birlikte, yaptığınız paylaşımların erişim ve etkileşimini gözlemleyerek firmanız için en doğru zamanlamayı bulabilirsiniz.

7. Dikkat Çekici Fotoğraflar Kullanmak

Fotoğraflı sosyal medya içerikleri, fotoğrafsızlara göre %70’in üzerinde etkileşim yaratmakta ve mobilde de fotoğraf ekranda büyük yer kaplayarak dikkat çekmektedir. Dolayısıyla sosyal medyada içeriklerinizi destekleyen ve dikkat çeken fotoğrafların kullanımı önem kazanmaktadır.

8. Videolardan ve Giflerden Yararlanmak

elephants hand lady 88476%20(1)

Düzenli olarak video ve gif paylaşımında bulunmak da olumlu etki almak isteyen firmalar için olmazsa olmazlardan.

9. Tüm Hesapları Tek Platformdan Yönetmemek

Büyük ihtimalle sizin de birçok firma gibi birden fazla sosyal ağda hesabınız vardır ve bu hesapları tek bir platformdan yönetmenize imkan sağlayan uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar, yapacağınız işlemleri her ne kadar kolaylaştırıyor olsalar da, dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle; her ağın takipçi kitlesi ve ilgili ağda bulunma sebebi farklılık göstermekte, bir sosyal medya platformu için uygun olan içerik diğeri için uygun olmayabilmektedir. Fotoğraf boyutları ve karakter sınırları da her bir platform için farklıdır. Bu nedenle her ağ için ayrı ayrı içerikler üretip, paylaşım için her birinin etkileşim aldığı saati seçerek yine ayrı ayrı paylaşmakta fayda olmaktadır.

10. Hashtagleri Doğru Kullanmak

beach footprint hashtag 270271

Paylaşımınızla ve hesabınızla ilişkili olan az, öz hashtag kullanmak; sayfanızın kalitesini arttıracak, keşfet alanına düşmenizi ve takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. Çok sayıda hashtag kullanmanız o kadar çok keşfedileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Back to Top
Product has been added to your cart