ads
admin
Ağustos 12, 2021 Genel 0 Yanıt

AdWords Performansınızda Artışa Neden Olacak 8 Optimizasyon Taktiği

PPC optimizasyonu arama motoru reklamcılığının önemli yapıtaşlarından biridir. Reklamverenler ve reklamları yöneten taraf reklamların hem performansının yüksek hem doğru hedef kitleye ulaşmasını ve hem de dönüşümün yüksek olmasını ister. AdWords’te yapacağınız optimizasyonlar ile bu hedefler hayal değil.

1- Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler arama motorundaki sihirli silahlarınızdır. Eğer ki anahtar kelimeler etkisiz ise reklamınız da o derece de etkisiz olacaktır ve boşuna para harcamaktan öteye geçemeyeceksiniz demektir.

Anahtar kelimeleri benzer temalara bölmeli ve en fazla 15 tane anahtar kelime olacak şekilde reklam gruplarına ayırmanız faydalı olacaktır. Böylelikle hem reklam performanslarınızdaki kontrol seviyeniz hem de herhangi bir ters durumda müdahale etkiniz daha yüksek olacaktır.

2-Arama Terimleri ve Negatif Anahtar Kelimeler

Reklam kampanyanızı hazırlarken aklınıza tüm anahtar kelimeler gelmemiş olabilir. Kampanyanızın doğru kurgulandığını yorumlayabilmenin yollarından biri de Google Adwords eğitimlerinde öğrendiğimiz arama terimlerine göz atmaktır. Anahtar kelimeleriniz ve eşleme türlerinizi doğru seçilmişse arama terimlerinde bir sürpriz ile karşılaşma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Ancak gözden kaçırmamanız gereken bir durum var ki kullanıcıların bazıları çok ilginç arama terimleri kullanarak reklamınızı tetikleyebilir. Eğer ki arama terimlerindeki anahtar kelimeler reklam kampanyanızla uyumluysa anahtar kelime olarak eklemeniz, eğer değilse negatif anahtar kelime olarak eklemeniz kampanyanız için faydalı olacaktır.

3- Google Görüntülü Reklam Ağı’nda Negatif Anahtar Kelime Kullanmak

Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki kampanyalarda da anahtar kelime ve negatif anahtar kelimeler yüklemek mümkün. Negatif anahtar kelimeler yükleyerek o kelimeleri içeren web sitelerinde reklamlarınızın görüntülenmesini önleyebilirsiniz. Böylelikle hem görüntülenme sayınızda artış gözlenmez hem de daha doğru bir hedef kitleye yönelebileceğinizden tıklanma oranınızda artış görüntülenecektir.

4- Reklamları Gruplara Bölmek

Reklam kampanyalarında benzer reklamları aynı temalı reklam gruplarında takip etmek faydalı bir stratejidir. Böylelikle hem reklamların kalite puanları daha yüksek olacak hem de optimizasyon sürecinde daha etkili çözüm yolları bulabilirsiniz.

5- Mobil Uygulama ve Oyun Reklamları

Google Görüntülü Reklam Ağı yardımıyla mobil uygulama ve oyunlarda reklam çıkmanız mümkündür. Bu alanda bir reklam kampanyası yayınlayarak mobil kullanıcıları hedefleyen reklamlar ile onların ilgisini çekerek başarılı bir reklam kampanyasına imza atabilirsiniz.

Ya da mobil uygulama ve oyunları reklam kampanyanızdan hariç tutarak daha özel bir hedefleme yapabilirsiniz.

6- Konum Hedefleme

Özellikle hizmet sağlaması vaat eden reklamlarda konum hedefleme çok önemli bir optimizasyon yapmış olacaksınız. Hizmet alanı kısıtlı ya da gönderim imkânı olmayan bir işletme olduğunuzu varsayalım, eğer ki çevrenizi hedeflerseniz müşterinize ulaşmakta bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bir başka açıdan bakmak gerekirse, yerel işletmelerin yanı sıra büyük bir işletmenin ya da arama hacmi yüksek bir ürünün en çok hangi bölgelerde arandığı gibi soruların cevaplarına konumlarda ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem bütçenizi daha etkin yönetir hem de dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

7- Dönüşüm

Dönüşüm, AdWords kampanyalarının en önemli metriğidir. Öncelikle sormanız gerekenler;

  • Dönüşüm takip kodum çalışıyor mu?
  • Dönüşüm maliyeti ile işletmenin kazancı uyuşuyor mu?
  • Dönüşüm etiketim doğru sayfada mı?
  • Çok fazla dönüşüm izliyor muyum?

Çok fazla ya da farklı dönüşüm işlemini takip etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada dönüşüm kodlarınızı doğru ayarlamanız kampanyanızın takibi ve optimazyonu için hayati önem taşır.

8- Bütçeler

Kampanyaların maalesef ki sonsuz bütçeleri yoktur. Bunu göz önünde bulundurarak elinizdeki bütçe ile en etkili kampanyayı nasıl yönetebiliriz sorusuna doğru cevaplar verilmesi çok önemlidir.

Marka bilinci oluşturulmak isteniyorsa Google Görüntülü Reklam Ağı’nda BGBM teklifinin kullanılması mantıklı olabilir.

Dönüşümden gelecek kara önem veriliyorsa ROAS teklifleri kullanılabilir.

Bütçenizi doğru idare edebilmek için optimizasyonlarınıza önem vermelisiniz ve kampanyanızı kurarken işletme hedeflerinizi doğru tanımlamanız gerekmektedir.